Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Barbarlığa ve Şidette Karşı 8. Martta Alanlara Özgürleşmeye…..

-Nurten Yalnız-

8.Mart dünya emekç-i kadınlar günü yaklaşıyor, fabrikalarda, tarlalarda, evlerde yaşamı kendi ellerimizde var eden kadınları önemli sorumluluklar ve görevler bekliyor. Hayatın her alanında yaşamı ezilenlere zehir eden sınıf düşmanlarımıza karşı bu 8.Martta güçlerimizi birleştirerek örgütlü güçllü bir özgürleşme talebi ile tüm dinyada savaşlara ve kadına karşı işlenen şidete hayır şiarını alanlarda haykırmalıyız.

Kapitalist barbarlık ve onun yarttığı erkek egemen sistem sadece kadına yönellik suç işlemiyor, bir bütün olarak dünyada yaşayan tüm canlı türlerine onların yaşam alanlarınıda hedef alan bir savaş ve yoketme politikası yürütüyor.

Yaşadığımız yer kürede her yeri savaş alanınına çevirmişler, insanlığın bin yıllardan beri var ettigi kültürel miraslar tahrip ve talan ediliyor, savaşlarda en çok acı çekenler, savaşın yükünü taşıyanlar çocuklar ve biz kadınlar oluyoruz, sevdiklerimizi, eşlerimizi, sevgilimizi, çocukarımızı savaşlarda kaybediyoruz evlerimizden yurtlarımızdan oluyoruz ve en önemliside doğduğumuz,yaşadığımız topraklardan zorunlu olarak göç ettiriliyoruz, binlerce kadın tacize, tecavüze uğruyor binlercesi şidette maruz kalıyor.

Sorunlar artarak derinleşiyor küçük yaştaki kız çocuklar evlendiriliyor, kadın cinayetleri sokaklarda alenen gerçekleşiyor, namus ve ahlak kavramı kulanılarak kadınların yaşam alanlarına müdahele ediliyor kadınlar korumasız, bırakalım hukuki olarak korunmasını hak arama mücadelesinde kadınlar devletin koluk güçleri tarafından sidette uğruyor yasal düzenlemeler kadının korunmasına yönelik degildir düzenlenen hiç bir yasal düzenleme hukiki olarak uygulanmıyorda.

Bu anlamda biz kadınlara ve mevcut kadın örgütlemelerini önemli görevler bekliyor, kapitalist barbarlığa karşı birleşerek güçlü bir kadın dayanışması, kadın direnişini ortaya koymalıyız ve alanlarda özgürlük talabimizi yükselterek bu 8. Martı karşılamalıyız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir