Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Danimarka’nın Århus Şehrinde Yaşayan Tine Derya Akkaya’ya umut olalım!

Danimarka’nın Århus Şehrinde Yaşayan Tine Derya Akkaya’ya kemik hastalığı kanserine yaklanmış. Tine bu hastalığı yenerek yaşama tutunmak istiyor. O’na yaşama daha sıkı bağlanması için umut olalım!
Tine Derya Akkaya’ın dayanışmaya ihtiyacı var. Bir an önce  Kök Hücüresi Donörü  bulmak zorundayız.  Dayanışmanın nasıl gerçekleştirileceğini ilişkin,Tine Derya Akkaya’nın dostları, şu ifadeleri kullandılar:
”Duyarlı , vicdanlı insanlar olduğunu biliyoruz. Sesimizi duyan herkesten destek yardım bekliyoruz.. Gönüllü kök hücre bağışçısına ihtiyacımız var, ne kadar çok insan kök hücre bağışı yaparsa uyum sağlayacak kök hücreye ulaşmak kolay olacak.
İlik kanseri nedir? Kök hücre nedir, nasıl bağış ve nakil yapılır?
Bu soruların cevabını her akıllı telefon kullanan, bilgissyar kullanan arama moturunda Google de kan bagışı linklerinde bulabilir.
Duyarlı, vicdanlı iyi yürekli insanlar olduğuna inanıyoruz

Kızımız Deryaya ne yazıkki kemik hastalığı kanseri tehsisi  konuldu. Saatlerle savaşmak zorundayız ve her geçen dakikanın önemi var. Bir an önce KÖK HÜCRE DONÖRÜ bulmak zorundayız. Hücre donörünün hastanın dokusu ile uyumlu vede eşleşme şansı ancak Ortadoğulu yani Türk. Kürt. Azerbeycan, Türkmen ve Arap asıllı olması gerekmektedir” denildi.

 Bilgi Notu:

”Kızımız Deryaya ne yazıkki KEMİK İLİĞİ KANSERİ TEHŞİSİ konuldu. Saatlerle savaşmak zorundayız ve her geçen dakikanın önemi var. Bir an önce KÖK HÜCRE DONÖRÜ bulmak zorundayız. Hücre donörünün hastanın dokusu ile uyumlu vede eşleşme şansı ancak ortadoğulu yani Türk. Kürt. Azerbeycan, Türkmen ve Arap asıllı olması gerekmektedir ve hayati önem taşımaktadır.
Kök hücre bağışı, doğrudan kemik iliğinden veya kan yoluyla (yaklaşık %75’i kan yoluyla kök hücre bağışı) olmak üzere iki şekilde gerçekleşebilir. Vücut sürekli olarak kök hücrelerini yeniler.. Seyahat masrafları (yurtdışında yaşıyor olsanız da), tüm masraflariniz karşılanır.
İşlem sırasında fikrinizi değiştirirseniz her zaman hayır diyebileceğinizi unutmayın.
Kök hücreleri nedir?
Kök hücreler, tüm kanı oluşturan bütün hücrelerin ‘ana hücreleri’dir: alyuvarlar, akyuvarlar ve kan pulcukları (trombosit). Sağlıklı insanlarda kök hücreler kemik iliği boşluklarında bulunur. Kök hücreler sürekli olarak bölünür ve taze hücreler üretir. Böylece kök hücreler sürekli olarak vücut tarafından üretilir. Kök hücre bağışı sonrası vücut kısa bir süre içinde bu hücrelerin yerine tekrar yenilerini üretir.
Bir bağışlayıcıdan alınan kök hücreleri tam olarak ne için kullanılır.
Bu kök hücreleri, dünyada sadece sizin kök hücrelerinizin (bağışlayıcı kök hücresi) uyduğu bir hastaya nakil için kullanılır.
Gönüllülük
Kök hücre bağışı her zaman gönüllü ve anonim olur. Daha sonra kararınızı değiştirmek isterseniz, bize bunu bildirmenizi yeterlidir ve adınızı kayıtlardan sildirebilirsiniz..
Kök hücreleri almak için iki yol vardır:
Kan. Günümüzde kök hücrelerinin hemen hemen tümü kan yolundan filitrelenerek alınır. Kanınızda kök hücrelerin oluşmasını sağlamak amacıyla 5 gün boyunca bir ilaç alırsınız. Bu ilaç sizin, grip olmus gibi bir hisse, kas ağrısı ve kendinizi biraz yorgun hissetmenize neden olabilir.
Kemik iliği. Kök hücreleri doğrudan kemik iliğinden de alınabilir.
Nakledilen kök hücreler, vücudu sağlıklı tutan akyuvarları üretir. Bu nedenle hasta ve bağışlayıcı arasında iyi bir eşleşmenin hayati önemi vardır. Eslesme , akyuvarda bulunan proteinlerin eşleşme kontrolünü 10 nokta üzerinden ölçerek yapar. Buna HLA doku tiplemesi denilir.
Bir başkası için kayıt yaptıramazsınız, kök hücre bağışı kişiseldir ve tümüyle gizlilik kuralları içinde yapılır.
Kök hücre filitreleme
Günümüzde kök hücrelerini genellikle kandan ‘filitreleme’ yoluyla alırız. Burada, bağışlayıcıya kök hücrelerinin artabilmeleri amacıyla bir kaç gün boyunca kök hücre çoğaltıcı bir büyüme hormonu verilir. Bağış sırasında bağışlayıcıdan kan alınırken, bir cihaz yoluyla kök hücreleri kandan filitreleyerek elde edilir ve kanı, tekrar bağışlayıcıya verilir.”
İletisim: Sati Akkaya ve Sati Bal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.