Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: ”PirHa yalnız değildir!”

Pir Haber Ajansı’nın (PİRHA) internet sitesine hiçbir gerekçe gösterilmeden erişim engeli getirildi. 2016 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren ve Alevi toplumuna ait bir haber ajansı olması açısından bir ilk olan, ‘pirha.net’ adresi üzerinden yayın yapan Pir Haber Ajansı’na (PİRHA) Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla hiçbir herekçe gösterilmeden erişim engeli getirildi. Erişim engeli, Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 08/03/2022 tarihli ve 2022/1028 sayılı kararıyla verildi.

PİRHA, kurulduğundan bugüne kadar 6 yıl içerisinde Alevilerin haber ajansı olarak yayın yapan, birçok önemli habere imza atan, tüm ezilenlerin seslerini duyurmaya çalışan, kamuoyunun özgür ve doğru haber alma hakkını ve meslek onurunu korumayı sürdüren bir haber ajansı olarak yayınını sürdürüyordu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaparak, Pir Haber Ajansı’na erişim engeli getirilmesine tepki gösterdi.” Unutmayın ki Alevilerin Peyikleri vardır” başlıklı açıklamada, şu ifadelerr kullanıldı: Akp görülüyor ki Alevilerin haber alma özgürlüğüne dahi tahammül edemiyor. Çünkü akp korkakların partisidir. Çünkü nerede bir Alevi örgütlenmesi varsa akp orada kabus halindedir. Alevilerin, Kürtlerin, devrimcilerin, emekçilerin, kadınların haber alma özgürlüğünden korkakların partisinin adıdır Akp.
Pir Haber Ajansına getirilen erişim yasağını kınıyoruz. Bu yasağı getirenlere sesleniyoruz;
Unutmayın ki, Aleviler her türlü baskıya şiddete ve tehdide boyun eğmek bir yana, bin yıllık tarihi boyunca birbirinden kopmamıştır. Hiç bir güç Alevilerin kan bağını, can bağını koparamaz.
Salman-ı Pak’tan alırız haberi.
PirHa yalnız değildir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.