Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF:Özgür basın susturulamaz!

2016 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren Pir Haber Ajansı’nın (PİRHA) internet sitesine hiçbir gerekçe gösterilmeden erişim engeli getirilmesine Alevi kurumlarından tepki yağıyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF), kurulduğundan bugüne kadar 6 yıl içerisinde Alevilerin haber ajansı olarak yayın yapan, birçok önemli habere imza atan, Alevilerin ve  tüm ezilenlerin seslerini duyurmaya çalışan Pir Haber Ajansı’na erişim engel konulmasına sert tepki gösterdi.

‘‘Bugün Pir Haber Ajansı, Evrensel Gazetesi ve Yeni Yaşam Gazetesine yapılan bu baskı, kendinden olmayana yapılan zulmün sadece bir cephesidir‘‘ ifadelerini yer aldığı açıklama şöyle:

”Ülkenin geldiği son noktada, muhalif olan hiçbir yapıya tahammül edilmediği her gün başka bir cepheden gelen sesle ortaya çıkmaktadır.

Her gün yeni bir yasakla karşılaştığımız dönemde, basına yapılan baskı ve yasaklara bir yenisi daha eklenmiş, muhalif basından Pir Haber Ajansı ve Yeni Yaşam Gazetesine erişim engeli getirilmiştir. Bundan önce de defalarca kez farklı basın kuruluşlarının ve gazetecilerin haber yapma hakkı elinden alınmış, çeşitli kanalların ekranları karartılmış,halkın haber alma özgürlüğü engellenmiştir. 900 günden fazla süredir, Evrensel Gazetesine devlet tarafından ilan ambargosu uygulanmaktadır. Yandaş medya ve basın kuruluşlarına her türlü imkan ve desteği sağlayanlar, muhalif yayın organlarınınsa sesini kesmek için bahane üretmektedir.

Yaşamın her alanında özgür, demokratik ve adil bir düzen isteyenlerin, her gün baskı, yok sayma ve sindirme gayretiyle karşılaşması, kabul edilir değildir.

Bugün Pir Haber Ajansı, Evrensel Gazetesi ve Yeni Yaşam Gazetesine yapılan bu baskı, kendinden olmayana yapılan zulmün sadece bir cephesidir. Ezilenlerin, yok sayılanların ancak yan yana durarak kazanacağını bildiğimiz bu mücadelede, her zaman haktan, özgürlükten ve adaletten yanayız.

Haber alma hakkı engellenemez!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.