Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Berlin’de 8 Mart her dilde her renkte kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü düzenlenen etkinlikle, her dilde ve her renkte bir araya gelen kadınlar tarafından kutlandı.

BAT-Cemevi, Dersim Cemaati, Sivaslı Canlar, BDAJ, BDAS, HUV. eV, Çorum, Antep Çepnileri, Tokat ve Çevresi Alevi Birliği, Al-Dersim Spor, Varto, Kirmançki-Zazaki Dil Kültür Enstitüsü, Omcalılar, Erzincan Küçük Otlukbeli, Varto Görgü Köyü, Ketenciler ve Mirseyit gibi inanç, kültür kurumları ile yöre derneklerinin kadın temsilcilerinin ortak organize ettiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yoğun bir katılımla kutlandı.

Modetatörlük ve sunuculuğunu Eğitmen Devrim Deniz Taner’in yaptığı ve dün Dersim Cemaati ana salonunda düzenlenen etkinlik, Kadın mücadalesinde yaşamını yitiren ve katledilen tüm kadınlar anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından sırasıyla; BAT-Cemevi adına YK üyesi Pınar Özgül, BAT Kadın Kolu adına Nalan Yılmaz, Kirmançki-Zazaki Kültür ve Dil Enstitüsü adına Cemile Beyaz, Mukaddes Dede Aslan, Erzincan Küçük Otlukbeli-Der’den Gülnaz Özbey, Çorum-Der’den Nezaket Kirazlı, Sivaslı Canlar Derneğinden Nazlı Şahin’in aralarında bulunduğu kadın temsilciler Türkçe ve Kırmançki-zazaki dilinde 8 Mart’ın önemine dikkat çekerek şiirler okuyup tüm kadınların Emekçi Kadınlar gününü kutladı. Konuşmaların ardından Sivaslı CanlarKorosu sahne alarak katılımcılarla hep birlikte türküler söyledi. Gerçekleştirilen dinlentinin ardından BAT-Cemevi YK Başkanı Dr. Yüksel Özdemir, TBB’den Ayşe Demir ile Safter Çınar, BDAS Almanya ve BDAS Berlin adına Melinda Özgül ile Sinem Gül, DİE LİNKE’den Ferhat Ali Koçak, Yeşiller Partisin’den Fadime Topaç, selamlama konuşmaları yaparken, Ozan Şah Turna ve Dersim Cemaatin’den Nezahat Celayir isegünün önemine dair şiirler okuyarak kadın Mücadelesini ile 8 Mart’ı kutladı.

Etkinliğe ayrıca İstanbul’dan Cumartesi Anneleri adına Ayşe Tepe online görüntülü katılımla Cumartesi Annelerinin yıllardır süren mücadelesinin bir kadın mücadelesi olduğuna dikkat çekerek herkesin 8 Mart emekçi kadınlar gününü kutladı. Ayşe Tepe’nin ardından ise etkinlikte panel bölümüne geçildi. Panel bölümünde söz alan, Dr. Delal Atmaca ve Av.Filiz Kılıçgün Yeşil Kadın mücadelesinin tarihine, Kadına yönelik şiddet katledilme başlıkları ile Kadın haklarınına dair bir çok başlıklarda sunumlar gerçekleştirdi. Panelin ardından ise etkinlik Ötekilerin Orkestrası’nın söylediği Türküler ve çekilen halaylarla son buldu.

Haber ve Fotoğraflar: BAT-Cemevi Basın Ofis / Ulaş Yunus Tosun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir