Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Diyarbakır’da Newrozu coşkuyla kutlanıyor

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen 2022 Newroz kutlamalarının finali, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda gerçekleştiriliyor. 21 Mart’a coşkuyla uyanan Diyarbakırlılar, 7’den 70’e akın ettiği Newroz Parkı’nda buluştu. Yüz binlerce kişinin geldiği alanda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi yükseliyor. Newroz meydanını dolduran gençler, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla Newroz’un başlamasını bekliyor.

Newroz’a yönelik bir diğer engelleme, davetli listesinde olan Avrupalıların deport edilmesi oldu. Ortadoğu ülkelerinden gelen Newroz konukları ise pasaport numarası vermeyi reddettiği için alana girişleri engellendi.

Saatler ilerlerken, Newroz kutlaması girişlerin engellenmesi nedeniyle başlamadı. Binlerce kişi kontrol noktalarında bekletiliyor. Girişlere izin verilmemesine tepki gösteren halk ile polis arasında birçok noktada arbede yaşandı. Saldırıya uğrayan çok sayıda kişi, polise taşla karşılık verdi.

Diyarbakır Emniyeti’nin final Newrozu’na yönelik engelleme ve provokasyon girişimlerine rağmen 11.00’de başlaması beklenen kutlama, arama noktalarındaki engellemeler nedeniyle başlamadı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin girişimlerine rağmen polis provokasyon ve engelleme girişimlerini sürdürdü. Bir kez daha sahneye çıkan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır Emniyeti ve Diyarbakır Valiliği’ne uyarıda bulundu. Başaran, şunları söyledi: “Bugün bu alanda büyük bir coşku, büyük bir heyecan ve kararlılıkla Newroz’u kutlayacağız. Sağduyunuzu kaybetmeyin. Bugün bizim bayramımız. Bugün bu alanda Newroz ateşini hep beraber yakacağız. Bu konuda hiçbir kaygınız olmasın. Bütün arkadaşlarımız gelene kadar bekliyoruz. Kapılarda bekletilen arkadaşlarımızın en kısa sürede içeriye alınmasını bekliyoruz. Bugünü bayram coşkusuyla kutlayacağız.”

Çevik kuvvet polislerinin gerginliği arttırdığını ifade ederek, “Çekilin halkımız gelsin. Bizim halktan bir güvenlik kaygımız yok. Çevik, burası bayram alanı. Siz çekilin biz kontrolü sağlarız. Halk bizim halkımız, birlikte halay çekmek istiyoruz. Bugün burada Newroz’u kutlayacağız. Alan dolmaya devam ediyor. Gelişler sürüyor, kapılardan ayrılmayın. Bugünü hep beraber kutlayacağız” dedi.

Engellemelerin sürmesi üzerine polisin sahne önündeki barikatları yeniden aşıldı. Müdahale hazırlığı yapan çevik kuvvet polisleri, gençlerin direnişi sonucu geri çekilmek zorunda kaldı.

Newroz sahnesine dayanan gençler, Öcalan’a özgürlük taleplerini haykırdı. Sık sık “Bijî Serok Apo” sloganları atan gençler, uzun süre alkış ve ıslıklarla bekleyişini sürdürdü. Tertip Komitesi’nin isteği üzerine gençler, sahne balkonundan inerek, alana geçti.

Diyarbakır Newrozu’nu sunan sanatçılar Devrim Demir ve Özcan Ateş, halkın Newroz’unu kutlayarak, “Serhat’tan Botan’a, Efrîn’den Kobanê’ye Newroz kutlu olsun” dedi.

Newroz, yüz binlerin doldurduğu alandan “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla başladı. Tertip Komitesi Başkanı HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan’ın konuşmasıyla başladı. Yüz binlerin Newroz’unu kutlayan Ceylan,“Rahşanların, Zekiyelerin ruhuyla Newroz bayramı kutlu olsun. Newroz var olmaktır, zulme karşı direniştir. Newroz 2 bin 600 yıllık direniştir.

Bu topraklarda zulüm oldukça, biz direneceğiz. Amed direniştir, sizlere bin selam olsun. Kürtlerin iradesini kıracağız diyenler, işte Amed. Kimse Kürtlerin iradesini kıramaz” şeklinde konuştu.

Ceylan, hasta tutukluları ve cezaevlerini selamlayarak, “Zindanların Newroz’u kutlu olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.