Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AB-TÜRKİYE (KPK) TOPLANTISINDA ALEVİLERİN SORUNLARI GÜNDEME GELDİ

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 4 yıl  aradan sonra 79. Toplantısını Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdi. 17-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıya AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Üyesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’de katıldı. Toplantıda söz alıp konuşan Zeynel Özen,  HDP’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini desteklediğini belirti. Özen, konuşmasında Alevilerin yaşadıkları sorunlarada değindi.

”’Aleviler eşit yurttaşlık haklarından faydalanmadığı gibi aksine Alevilere karşı yapılan ayrımcılık, hakaret ve şiddetin cezasızlığının en fazla olduğu dönem yaşanmaktadır” diyen HDP’li Özen konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 4 yıl aradan sonra 79. Toplantısını Brüksel’deki Avrupa Parlamentosunda 17-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdi. Bu toplantıda; Anayasa Komisyonu Başkanı Yuzuf Beyazıt ve Avrupa Birliğinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı’nın “İnsan Hakları Eylem Planı” ve Adalet Reformuna” dair sözde gelişmelere değinmeleri üzerine söz aldık.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak Avrupa Birliğine tam üyeliği desteklediğimizi fakat kâğıt üzerinde kalan bu sözde gelişmelerin gerçeği yansıtmadığını vurguladık. Buna örnek olarak Alevilerin sorunlarını hatırlattık.

” ALEVİLERİN SORUNLARI TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLMAYIŞINDAN KAYANAKLIDIR”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) inanç özgürlüğü hakkını koruyan 9. madde ve ayrımcılığı yasaklayan 14. Maddenin ihlaline dair, Aleviler lehine başta din dersleri ve dini kamu hizmetleri olmak üzere bugüne kadar birçok kararı oldu. Bu kararların dikkate alınmaması üzerine Türkiye birçok kez uyarıldı. Türkiye iç hukukun da birçok Yargıtay ve Danıştay kararları ile aynı şekilde lehte kararla alınmasına rağmen bunların hiçbiri uygulanmadı. Aleviler eşit yurttaşlık haklarından faydalanmadığı gibi aksine Alevilere karşı yapılan ayrımcılık, hakaret ve şiddetin cezasızlığının en fazla olduğu dönem yaşanmaktadır.
Alevi sorununa dair çözüm Avrupa değerlerini içselleştiren, insan hakları, demokrasi ve eşit yurttaşlık ilkelerini benimseyen bir Türkiye idealinden geçmektedir. Geçmişten günümüze Alevilerin sorunları Türkiye’nin demokratik bir ülke olmayışından kaynaklıdır. Çözüm ise; Türkiye’nin batı normlarını hedefleyen eşit yurttaşlığın sağlandığı, ileri demokrasi ve özgürlükçü laikliğin uygulandığı bir ülke olmasıyla gerçekleşebilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.