Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP’den Diyanet Akademisi Oylama Özeleştirisi- Video

Halkların Demokratik Partisi (HDP) haftalık grup toplantısında Diyanet Akademisi’nin oylamasına ilişkin açıklama yaptı. HDP Parti sözcüsü Ebru Günay  haftalık basın toplantısında, Diyanet Akademisi oylamasında  HDP’nin çekimser oyu vermesinin parti programı çerçevesinde olmadığını ve hayır oyu verilmesi gerektiğini söyledi.

HDP Parti sözcüsü Ebru Günay’ın toplantısında oylamaya ilişkin yaptığı açıklmada, şu ifadeleri  kullandı:

 

 

”Öncelikle şunu söyleyelim HDP olarak Diyanete yönelik tavrımız çok açık ve nettir. Parti Programımızda bunu çok açık bir şekilde ifade ettik. Ve bu hala da, yaklaşımımız hala da parti programımız çerçevesindedir. Özellikle iktidarın Diyaneti bir din istismarı aracına dönüştürdüğü bu zamanda Diyanete dair yaklaşımımız elbette ki değişemez.

Diyanet bugün iktidarın istismarı, din istismar kurumuna döndü ve daha önemlisi halkımız açlık, yoksulluk ve sefaletle boğuşurken Diyanet bugün ve şatafat içerisinde sarayın etrafında dönerek Türkiye toplumunun inançlarını ve dindarlığını istismar etti.

Dolayısıyla, bizler Diyanete dair gelecek olan her türlü yasal düzenlemenin ve değerlendirmenin iktidarla kurduğu ilişki göz önüne alınarak ve bu ilişki değerlendirilerek tavır alınması gerektiğinden yanayız. Bizler de bu konuyu parti kurullarımızla kapsamlı değerlendirdik ve tartıştık. Evet, evet oyu kullanmadık. Ancak tavrımızı bütün bu tartışmalar ışığında daha açık bir şekilde ifade ederek hayır demeliydik bu oylamaya.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.