Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Işıklar içinde uyu sevgili Zekine Akyıldız büyügüm…

Bugün Köln AKM’mizin bir çınarını, kurulma aşamalarından başlayarak bugüne kadar geçen 30 yıldan fazla zamandır dernegimizin tüm etkinliklerinde yer alan, emegiyle, bilgisiyle gençlere yol gösteren degerli bir büyüğümüzü hakk-a uğurlamanın üzüntüsünü, acısını yaşadık.
Her kayıp acıdır ama Alevi örgütlenmesinin temellerini atan, Alevi olduklarını söylemeye korkanların sayısı çok ama çok fazla olduğu dönemlerde korku zincirini kırarak, zorluklara, yalnızlıklara, imkansızlıklara ragmen inançlarını yaşadıkları her alanda korkusuzca haykıran bu yürekli emektarlarımızın kayıpları yüregimizi daha fazla acıtmakta.
Çok kayıplar verdik hele insanlıgın başlına bela olan Corona illeti sebebiyle artık ölümleri kanıksar olduk. Gün geçmedi ki bir canımızı, yakınımızı, anamızı, babamızı, sevdiklerimizin acı haberlerini almakla kalmadık, cenazelerine dahi elimizi süremedik son insani görevlerimizi dahi yapamadık.
Haberleştigimiz sosyal medya agını bir yakınımızın, tanıdıgımızın acı haberini alacagız korkusuyla açmaktan çekindik. Artık bizlerin ulu çınarları, inancımızın, öğretimizin savunucuları, örgütlenmemizin kurucularını birer birer kaybetmeye, yol göstericisiz kalmaya başladık. Onların anlattıklarından çok şeyler ögrendik, sahiplenmeleriyle bugün dünyanın en büyük örgütlenmesini yarattık.
Alevi örgütlenmesinde kadınlarımızın yerleri bir başka önem arzetmekte. Bir ananın evladını sahiplenircesine derneklerine sahip çıkan kadınlarımız maddi sıkıntıları aşmak için evlerinde pişirdikleri yiyecekleri satarak kazançlarıyla derneklerinin kirasını ödeyerek kapanmalarının önüne geçtiler. Erkekleriyle beraber mücadele ederlerken onlar ayrıca çocuklarının egitimi, ev işleri ve dernek çalışmalarında hep önde bayraktarlık yaptılar.
İşye Zekine Akyıldız büyüğümüzde, diğer hakka ugurladıgımız kadınlarımız gibi Köln AKM’nin temel taşlarından birisi olarak hep ön saflarda yerini aldı emegiyle, mücadelesiyle, yol göstericiligiyle hepimizin ablası, teyzesi, yengesi olarak yüregimizde önemli saygınlığa erişti. O güzel yüregiyle, büyüklügüyle, emektarlıgı, hizmetleri ile yüregimizde yaşamaya devam edecektir. Köln AKM var oldugu müddetçe emektarlarımızı, anılarda yaşatmak, ölümsüzleştirmek hepimizin görevi olmak zorundadır.
Başta sevgili İlyas abim, çocukları ve sevenlerinin acısını paylaşırken sabırlar dilerim.
Işıklar içinde uyu sevgili Zekine Akyıldız büyüğüm, mekanın sevdiklerinin yüregi olsun, yattığın yer seni incitmesin, devrin daim olsun…
Metin Kaçmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.