Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk tazminat davası 14 Nisan’da görülecek

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk davanın duruşması 14 Nisan’da Kartal Anadolu Adliyesi 28. Hukuk Mahkemesi‘nde saat 9,30’da görülecek.

AKP‘li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Siirt’teki konuşmasında, ”Şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurt dışı ve Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Ali’siz Alevilikle adeta bir yeni din iddası öne sürülüyor ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de hatta buradan aday yapmakta istedi. Bunlarında zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddide onlara para desteği veriyorlar. Yani bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro yıllık bunlara bir parasal destekleri de olmuş” ifadelerini kullanarak, AABK Onursal başkanı Turgut Öker ve Almanya Alevi hareketini zan altında bırakan açıklamlar yapmıştı.

Bunun üzerine harekete geçen Turgut Öker’in Avukat Nimet Acar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın 05.12.2021 tarihinde Siirt ilinde bulunduğu sırada katıldığı ‘‘Demokrasi Konuşmaları, Bir Şiirin Öyküsü‘‘ isimli etkinlik sırasında yaptığı konuşmasında müvekkili Turgut Öker hakkında asılsız iddialarda bulunduğu, hiçbir bulguya dayanmaksızın müvekkiline yönelik onur zedeleyecek nitelikte ithamlar ileri sürdüğü, temsil ettiği konum itibariyle değer ve ilkelerle bağdaşmayacak şekilde kişi ve kurumları zan altında bıraktığı  gerekçesiyle, Erdoğan hakkında 5 kuruşluk manevi tazminat davası açtı.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının duruşması, 14 Nisan Perşembe günü İstanbul Kartal Adliyesi’nde görülecek. Duruşma günü yaklaşırken Alevi Yurttaşlar İnisiyatifi,  ”14 Nisan’da İstanbul Kartal Adliyesi‘nde Aleviliği Savunmanın Onurunu Yaşayalım ” siyarıyla dayanışma çağrısı yaptı. Çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

” AABK Onursal Başkanı Turgut Öker Alevi katliamlarının anmalarında yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla birçok defa soruşturma başlatılmış, defalarca yargılanmıştır. Turgut Öker sadece ifade hürriyetini kullandığı açıklamalarının çoğu takip edilerek yargılama konusu yapılıp, uzun yıllardır hedef haline getirilmiştir.
Yıllardır Alevi hak mücadelesi veren Turgut Öker nezdinde Alevi toplumunun yargılandığı davalara karşı; Öker “Beni yargılayabilirsiniz ama Alevi toplumunun ilkelerini, Aleviliği yargılayamazsınız” sözleriyle saray talimatlı siyasi davalara damga vurmuştur.
Turgut Öker’in 14 Nisan Perşembe günü İstanbul Kartal adliyesinde görülecek davasına “Aleviliği savunmak onurdur” şiarıyla başta Aleviler olmak üzere, tüm demokrat, sol ve sosyalistler destek vermelidir!”

Alevi Yurttaşlar İnisiyatifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.