Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“DERSİM DEĞERLİ EVLATLARINDAN BİRİNİ DAHA YİTİRDİ”!..

Gitmek uzun bir öykü derdi Emir ALİ oda gitti, evet uzun bir öykü başın sağolsun DERSİM.
Uzun bir süredir yakalandığı o zalim hasatalığın pençesiyle mücadele enden sevgili Emir Ali YAĞAN’ın ölüm haberi ile sarsıldık.
Dayanamaz olduk gelen ardı ardına son süreçteki acılara. Öfkeli olduğumuz kadar sa hüzünlü ve acı doluyuz.
Büyük emekleri unutulmaz eserleri helede o tarihin ŞİİRLERİ ile tanıdığımız sevgili Emir Ali Yağan’ı da yıldızlara uğurluyoruz.
1958 Dersim doğumlu olan Yağan. Ankara Eğitim Enstitüsü ve Paris 8 Üniversitesi Modern Yazın Bölümü’nü bitirdi. 1980 askerî darbe yıllarında siyasal nedenlerle hapis yattı. Mamak’ta kaleme aldığı ilk şiirlerini Urmiye Mavisi adıyla 1989’da kitaplaştırdı. Diğer şiir kitapları: Şarkılar Ülkesi (Cahit Sıtkı Tarancı Şiir Ödülü 1990), Gitmek Bir Uzun Öykü (1995), Evvel Zaman Şiirleri (2003), Sahra, Sanrı ve Sara –Aylak Dizeler– (2007) Ve Denizi Kar Tuttu (şiir albümü, 2002). Silva Gabudikyan’ın Şarkıların Şarkısı adlı eserini Raffi Hermonn’la birlikte Ermeniceden vb derleyen Yağanın geride bıraktığı unutulmaz şiir tadında bir hayatı ve teslim olmayan BEYAZ DAĞDA BİR GÜN gibi büyük bir iradesi vardı.
Son yıllarda PARİS’te yaşadığı kentte oturduğu evinde yüzlerce insanımız ziyaret etmiş onunla anılarına işaret ederken onu yeniden görme fırsatımız oldu.
Bu yıl yapılacak Dersim festivalinde seni onurlandırmak isterken bu acelenle bizi derinden üzdün bıraye mao pil.
İnson nızo no kı sa vazo.
Onu anlatmak onu yazmak bugünün değil, onun şiirlilerinden biri olan GİTMEK UZUN BİR ÖYKÜ’de dediği gibi yarınlarda daha iyi anlaşılacaktır.
Başta sevgili acılı ailesine ve bütün Dersim camiasına ve sevenlerimizin başı sağolsun.
Zere mı vesseno.
OĞUR BO EMİR ALI’YE MA, OĞUR BO.
Saygılarımla
Hüseyin Yanaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.