Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in  Tayyip Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk manevi tanzımat davas 23 Haziran‘a ertelendi- Video

AKP‘li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Siirt’teki ‘‘Demokrasi Konuşmaları, Bir Şiirin Öyküsü‘‘ isimli etkinlik sırasında yaptığı konuşmasında,”Şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurt dışı ve Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Ali’siz Alevilikle adeta bir yeni din iddası öne sürülüyor ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de hatta buradan aday yapmakta istedi. Bunlarında zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddide onlara para desteği veriyorlar. Yani bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro yıllık bunlara bir parasal destekleri de olmuş” ifadelerini kullanarak, AABK Onursal başkanı Turgut Öker ve Almanya Alevi hareketini zan altında bırakan açıklamlar yapmıştı.

 

 

Bunun üzerine harekete geçen Turgut Öker’in Avukat Nimet Acar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın 05.12.2021 tarihinde Siirt‘teki ‘‘Demokrasi Konuşmaları, Bir Şiirin Öyküsü‘‘ isimli etkinlik sırasında yaptığı konuşmasında müvekkili Turgut Öker hakkında asılsız iddialarda bulunduğu, hiçbir bulguya dayanmaksızın müvekkiline yönelik onur zedeleyecek nitelikte ithamlar ileri sürdüğü, temsil ettiği konum itibariyle değer ve ilkelerle bağdaşmayacak şekilde kişi ve kurumları zan altında bıraktığı  gerekçesiyle, Erdoğan hakkında 5 kuruşluk manevi tazminat davası açtı. 

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in,  AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a açtığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde görürdü. Avrupa ve Türkiye’den Alevi kurum temsilcilerinin, HDP Milletvekili Zeyne Özen ve Ali Kenanoğlu’nun katldıkları davanın duruşması 23 Haziran 2022 tarihine ertelendi.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının bugün görülen duruşmasına katılarak kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. Öker, kendisine ait olan sosyal medya sayfası üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

”Geç kalmış olmakla birlikte tarihi bir sorumluluğu yerine getirdik. 20 yıl içersinde yüzbinlerce insana dava açarak bütün muhalif güçleri sindirmeyi, susturmayı, teslim almayı hedefleyen RTE, bu kez sanık sandalyesindeydi. Bundan böyle hiç bir iftira, yalan, ötekileştirme konumu ne olursa olsun yapanın yanına kar kalmayacaktır. Karar duruşması 23 Haziran tarihinde saat 11: 30 da yapılacaktir.

Bu defa da bizzat duruşmaya katılım gösteren ve yürekleriyle bizlerle birlikte olan canlara, yoldaşlara saygılarımı sunuyorum” dedi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.