Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı:Ceza bir yılı aşarsa siyasi yasak gelebilir

YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasında mütalaasını açıklayan savcılık 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, “1 seneyi geçen bir hapis cezası olursa yasak ihtimali söz konusu olabilir ama hukukun böyle bir garabete imza atacağına inanmıyorum.” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Deniz Ogan’ın haberine göre, herhangi bir ceza verilmesinin hukuken mümkün olmadığını ifade eden Polat, “Çünkü YSK üyelerine yönelik herhangi bir beyan yok. Bu olayların gelişiminden ve müvekkilimin ifadesinden tüm basında yer alan olayın yansımalarında açıkça belli. Zorlamayla müvekkilimin kastı bu olmamasına ve bunu defalarca beyan etmiş olmasına rağmen ‘zorlamayla niyet okumak hukukun koruyabileceği ve hukukun sınırları içerisinde kalarak verilmiştir’ denilebileceği bir kararın konusu olamaz” diye konuştu.

Adil yargılama konusundaki şüphelerini dile getirdiğini ifade eden Polat, “Kişilerin siyasi mensubiyetlerinin yargılama sırasında rol oynamaması gerektiği düşüncemizi de söyledik” değerlendirmesini yaptı.

Polat şöyle devam etti:

“Hukuken olmayan ve YSK üyelerine yönelik bir kasıt da içermeyen sözlerden dolayı ceza verilmesi komedi. Bu komediye sayın mahkemenin alet olacağına düşünmek istemiyorum. Detaylı savunmalarımızı yapacağız.”

Halk TV’ye açıklama yapan Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, İmamoğlu’nun davaya konu olan açıklamasında YSK üyelerine dair herhangi bir söylemi olmadığını belirtti.

Polat, “Burada yargılanan aslında, Sayın Soylu’nun müvekkilime yöneltmiş olduğu ‘ahmak sözüne karşı bir cevaptır. Bu cevap yargılanıyor” dedi.

“Söz konusu cevabı niyet okumayla birilerinin YSK üyelerine yöneltilmiş kabul ettiğini” söyleyen Polat, YSK üyelerinin dört tanesinin bu sözlerle ilgili şikayetçi olmadığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.