Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

IRKÇILIĞA, AYRIMCILIĞA, NEFRET SUÇLARINA HAYIR !

Yüksek elektrik zamından dolayı, 4 milyon yoksul insanın evini elektirik faturasın ödeyemedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elektirikleri faturasını ödeyemedikleri için elektirikleri kesilen bu yoksul insanların sesi olabilmek amacıyla kendini evinin elektirik faturasında ödemedi. 4 milyon insanın elektiriğini kesenler Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriğini de kestiler. Evinin  elektiriği kesilen Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte evinde mum ışığında oturmaya başladı.
Kılıçdaroğlu’nun milyonlarca yoksul insan adına yaptığı bu sivil itaatsizlik eylemi toplumda karşılık buldu. Eylem yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da gündem oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun eyleminden rahatsızlık duyanlar,  sosyal medya üzerinden “mum söndü” iftirasını dillendirmeye başladılar. Bu bayağı yalan ve ittirayla her zaman yaptıkları gibi yine Kemal Kılaçdaroğlu’nun Alevi kimliğini hedef aldılar.
 Demokrasi Konfaransı Alevi Bileşenleri;  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğine yönelik başlatılan ırkçı , ayrımcı ve ‘‘mezhepçi‘‘ saldırı dalgasına,  24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde HDP Milletvekili Garo Paylan’ın ırkçı kesimler tarafından hedef alınmasına ve Gezi davasının karar duruşmasında hukuk yok saylarak verilen karara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
”Irkçılığa, ayrımcılığa, nefret suçlarına hayır” başlıklı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:
”Orwel‘ in dediği gibi ‚ Düşünce Dili Çürütürse; Dil de Düşünceyi Çürütür.‘ Zira dil aracılığıyla zihinler kontrol altında tutulmak istenir. Nefret söylemleri ise egemenlerin kullandığı ve özünde ırkçılığı, cinsiyetçiliği, ayrımcılığı barındıran çürümüş düşüncelerin sonucudur. Muhalifleri kontrol altına almak ve yok etmek için kullanılan en etkili yöntem ise düşünceyi çürütmektir. Önyargılar üzerinden kurulan nefret söylemlerinin, nefret suçlarına, linç girişimlerine ve katliamlara evrildiğine tarih boyunca hep tanık olduk. Koçgiri, Dersim, Maraş,Çorum,Madımak, Gazi, Gezi, 6- 7 Eylül Olayları, Tahir ELÇİ ve Hrant DİNK’in katledilmesi bunlardan sadece bazılarıdır.
Yaşadığımız coğrafyada gün geçmiyor ki yeni bir nefret suçu işlenmesin. Neredeyse her gün Alevilere, Kürtlere, Ermenilere, kadınlara, emekçilere ve hak mücadelesi veren tüm kesimlere yönelik nefret söylemleriyle karşı karşıya kalıyoruz.
KILIÇDAROĞLU NEZDİNDE ALEVİLER HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR!
Alevilere yönelik imha politikaları, Osmanlı döneminde fetvalarla başlatılmış ve mumsöndü gibi akla zarar iftiraların çoğu günümüze kadar sürdürülmüştür. Öyle ki bu iftira ve nefret söylemleri, Kılıçdaroğlu nezdinde tüm Aleviler hedef gösterilerek alenen yapılır hale getirilmiştir. Nefret suçlarının devam etmesinin tek nedeni vardır; o da geçmişte yapılan katliamların hesabının verilmemesidir.
GARO PAYLAN YALNIZ DEĞİLDİR !
24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde Garo Paylan’ı hedef alarak yapılan saldırılar da bu nefret söylemlerinin sonucudur. Yüzleşilmeyen her katliam, her nefret suçu, bir sonrakini meşru kılmak içindir. Biz bu zihniyetin Hrant Dink’i hedef gösteren zihniyetle aynı olduğunu biliyoruz. Hak savunucu Garo PAYLAN yalnız değildir.
GEZİ HAKİKATTİR, HEPİMİZ GEZİDEYDİK !
Gezi Parkındaki direnişçileri ‘’çapulcular’’ diyerek hedef gösteren, bu haklı duruşu ‘’birkaç ağaca indirgeyen’’ zihniyete karşı, tüm farklılıklarımız ve renklerimizle ülkesine sahip çıkan bireyler olarak, ağırlaştırılmış müebbet alan Osman KAVALA ve tüm Gezi Direnişçileri’nin yanındayız. Hepimiz Gezi’deydik, Gezi bu ülkenin hakikatidir, Hakikat yargılanamaz.
‘’İleri Demokrasi’’ söylemleri ardına sığınıp her fırsatta kin ve nefret tohumları ekerek mazlum halkları hedef haline getiren, halkları birbirine düşman etmek isteyen anlayışı bir kez daha kınıyoruz. Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri her zaman, her koşulda demokrasi, özgürlük, laiklik ve hakikat mücadelesinden asla vaz geçmeyeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.