Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP’ye yönelik provokasyon İstanbul’da protesto edildi

 HDP Genel Merkezi’ne yönelik polis saldırısı ve işkencesine tepki gösteren HDP, SYKP, EHP, SODAP, Devrimci Parti ve Kaldıraç, birlikte mücadele etmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul İl Örgütü, HDP Genel Merkezi’nin önünde polisin provokasyonunu ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Açar Başaran’a yönelik hakaret ve hedef göstermesini il binalarının önünde protesto etti.

Protesto eyleminde, “Geçmişten aldığımız güç ve devrimci mirasımızla asla yılmadık, yılmayacağız!” yazılı pankart yanı sıra, “Berxedan Jîyane”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Jin jiyan azadi” dövizleri taşındı. Eylemde, sık sık “Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek”, “Biji berxedana HDP” ile “Biji berxedana zindana” sloganları atıldı.

Eyleme, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP), Devrimci Parti, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) yanı sıra çok sayıda siyasi parti temsilci ile milletvekili Züleyha Gülüm, Filiz Kerestecioğlu ve Erol Katırcıoğlu yanı sıra il örgütü eşbaşkanı Ferhat Encü de katıldı.

Eylem öncesi polis, HDP’lilerin açıklama yapmasını engellemek istedi. Polise tepki HDP’li Ferhat Encü, “yasak” kararını göstermelerini istedi. Ancak polis açıklamanın yasak olduğuna dair herhangi bir yazılı bildirim sunmadı.

Burada toplanan kitle uzun süre alkış ve zılgıtlarla durumu protesto etti.

FAŞİST ANLAYIŞIN ÜRÜNÜ

Ardından söz alan Encü, AKP-MHP’nin “faşist” bir anlayışa sahip olduğunu belirterek, saldırının da bu anlayışın ürünü olduğunu kaydetti. 7 yıldır demokratik siyaset alanına yönelik saldırılarının durmadığının altını çizen Encü, HDP’nin de kriminalize edildiğini belirtti. Bu şekilde HDP’nin mücadelesinin engellenmeye çalışıldığını kaydeden Encü, “Bu gün AKP-MHP Genel Merkezlerinde kurgulanmış, polis eliyle partimiz önünde bir provokasyon girişimi oldu. Kapatma, Kobanê dize getiremedikleri HDP’yi provokasyon girişimi ile dize getirmeye çalışıyorlar” dedi.

CHP’YE ÇAĞRIDA BULUNDU

HDP’nin faşizme boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini belirten Encü, “HDP, hakikat mücadelesinde asla bir adım geri atmayacaktır. HDP, demokratik siyaseti savunmaya, barışı, adaleti ve özgürlüğü savunmaya devam edecektir. HDP, faşizmi yenmeye devam edecektir. AKP-MHP anlayışı gün gün eriyor. Bu gün yaptıkları hukuksuzların üstünü HDP’ye saldırarak kapatmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Encü, ayrıca CHP’yi işaret ederek, “Bu suça ortak olma” çağrısında bulundu.

‘BOŞA DÜŞÜRECEĞİZ’

Encü’nün ardından SYKP İstanbul İl Eşbaşkanı Gülşenay Dalveren ile EHP Sözcü Özge Akman söz aldı. AKP’nin her sıkıştığında HDP’ye saldırdığını ifade eden Akman, “Her zaman halkları karşı karşıya getirecek provokasyonlara başvuruyor. Biz bunları çok gördük. Alışmadık ve yılmadık. Her zaman karşısında dimdik durduk” diye belirtti. AKP’nin halkın asıl gündemini değiştirmek için bu provokasyonları yaptığını dile getiren Akman, “Milyonlar aç. Bu gün enflasyon 170 olarak yayınlandı. Siyasi iktidar, alternatif sunamayınca saldırıları bir çıkış olarak görüyor. Ancak biz bunları tek tek boşa düşüreceğiz” diye konuştu.

Akman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bu ülkede demokrasiden söz edilecekse; Kürt halkının eşitçe yaşamasının önündeki tüm engellerin kaldırılmasından geçtiğini herkes bilmelidir. Bunun dışında hiç kimse demokrasiden söz etmesin.”

‘KORKU İLE KAÇACAKSINIZ’

Ardından SODAP adına Sevda Akdağ, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayfer Koçak ve Devrimci Parti adına Burcugül Çubuk söz aldı. “Bu gün Kürdistan’da ve Türkiye’de binlerce ölüsü olan bir halk ile karşı karşıyasınız. Binlerce tutsağı olan bir halk ile karşı karşıyasınız” diyerek sözlerini sürdüren Çubuk, HDP’nin tüm ezilen kesimlerin sesi olduğunu vurguladı. Başaran’a yönelik hakarete tepki gösteren Çubuk, “Sırtınızı yasladığınız faşizmi yeneceğiz. Bu gün kurduğunuz barikatları korku ile terk edeceksiniz” diye belirtti.

‘HADDİNİZİ BİLİN’

Son olarak söz alan HDP’li Züleyha Gülüm, iktidarın koltuğunu korumak için  HDP’ye saldırdığına işaret etti. HDP’nin halkın umudunu olduğunu dile getiren Gülüm, “Bu ülkeye barışı nasıl getireceğimizi, aydınlık günleri nasıl getireceğimizi izleyin. Sizin savaş, düşman politikalarınızın tutmayacağını hep birlikte göreceğiz. Bu halkın gelecek umutlarını provoke edemeyeceksiniz. Kadınların mücadelesini özellikle izleyin. Kimseyi çivileyemezsiniz. Biz sokaklardan, meydanlardan gelen kadınlarız. Biz yıllarca eşitlik, özgürlük için mücadele eden ve bedel ödeyen kadınlarız. Kimsenin haddine değil bizi çivilemek. Haddinizi bilin” diye kaydetti.

‘BİZ KAZANACAĞIZ’

AKP’ye ve saldırılarına tepki gösteren Gülüm, halklarla geleceği ve özgürlüğü birlikte kurmaya kararlı olduklarını ifade etti. Gülüm, “Emekçinin sömürülmediği kimsenin ezilmediği bir ülkeyi kurmakta kararlayız. Bunun dostlarımızla, yol arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Hep beraber kurtuluşun ne olduğunu biliyoruz. Kimse yalnız, kalmayacak. İnan olsun ki biz kazanacağız, biz kazanacağız!” dedi.

Eylem, slogan ve zılgıtlarla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.