Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Provokasyona geçit yok! HDP yalnız değildir!

EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP ve TÖP, yazılı bir açıklma yaparak  HDP Genel Merkezi’ne yönelik provokasyon girişimine sert tepki gösterdileri. Provokasyon  AKP’nin içişleri bakanının talimatı doğrultusundan başladığına vurgu yapılan açıklamada, ” Provokasyonun parçası olmamak ve girişimi boşa çıkarmak için sağduyu içinde çaba sarf eden HDP üyeleri, avukatları, merkez yöneticileri zorbaca saldırıya uğradı ve gözaltına alındı” denildi.
”Yoksulluğa itilen halkın büyük öfkesi karşısında AKP iktidarı, bir kez daha Kürtleri, kadınları ve HDP’yi hedef alan provokasyonlara ve zorbalığa sarıldı. İktidarı uyarıyoruz. Bu tehlikeli girişime derhal son verin. Sizi bu kumpaslarınız da kurtaramayacak” ifadlerinin kullanılıdığı açıklanın devamında, şunlar kaydedildi:
”HDP Genel Merkezi sabah saatlerinden itibaren, talimatını AKP’nin içişleri bakanının verdiği ve polislerin kullanıldığı bir provokasyon girişimine sahne oluyor. Provokasyonun parçası olmamak ve girişimi boşa çıkarmak için sağduyu içinde çaba sarf eden HDP üyeleri, avukatları, merkez yöneticileri zorbaca saldırıya uğradı ve gözaltına alındı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kendisine polis diyen bir kişinin ölüm tehdidine maruz kaldı. HDP Genel Merkezi önündeki polis ablukası sürüyor.
Bu provokasyonun bir benzerini İzmir’de yaşamıştık. Deniz Poyraz yoldaşımız, İzmir HDP il binasında bu tür bir provokasyonun sonucunda katledilmişti.
Bu kez izin vermeyeceğiz. Milyonlarca yurttaşımızın oyunu ve desteğini kazanmış HDP yalnız değildir. Barış ve kardeşlik sahipsiz değildir.
Kirli bir oyun oynamaya çalışan iktidarı uyarıyoruz.
Gözaltına alınan HDP üye, yönetici ve avukatları derhal serbest bırakılsın.
HDP Genel Merkezi önündeki polis ablukası derhal kaldırılsın.
Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ı tehdit eden kişi hakkında derhal soruşturma ve yargılama başlatılsın.
Kahrolsun faşizm!
Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik!”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.