Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD’ın 16. Olağan Genel Kurulu:Alevilerin birliğine ihtiyaç var! – Video –

“BU ÖRGÜT İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Divan tarafından genele kurul gündemi onaylatıldıktan sonra, açılış konuşmasını yapması için PSKAD Genel Başkanı Gani Kaplan’a söz verildi. Başkan Kaplan konuşmasında, şunları ifade etti:

“Aleviler Millet ittifakına oy verebilirler ancak 3’üncü bir ittifakın da kurulması lazım ki parlamentoda yeterli çoğunluğun sağlanması gerek. Alevi örgütlerinin taşın altına elini değil gövdesini sokmalı. 2015’te göreve geldiğimizde ülke kan gölüne döndü, OHAL yaşandı ve pandemi oldu. Umut ediyorum ki bir daha böyle süreçler yaşanmaz. Kayyumlar atandığında CHP’yi özellikle uyardık. Bu sizi de vurur dedik ve Diyarbakır a giderek dostlarımıza destek verdik.

3 bin üzerinde Cemevi gezdiler ve şubelerinize ‘Genel merkezden ayrılın’ denildi. Milyonlarca para dağıtmalarına rağmen örgütleri bölemedi. Devlet, cemevlerine giderek dedemize Kur’an verdi. Sağolsun dedemiz de 3 kere öptü. Devlet, düne kadar ‘Cümbüş evi’ diyordu. Cemevine dozer dayayan kişi bugün Cumhurbaşkanı. Devlet şu an genel merkezli yapılara dayanmış durumda. Saraydan davet de edildik, gitmedik. Şart olarak ‘Alevi köylerindeki camileri kaldırın, Alevilerin haklarını verip özür dileyin’ dedik.

İyi kötü bu derneğin 7 yıl başkanlığını yaptım. 7 yıl boyunca tüm şubelerimizin dertlerine derman olduk. Bu örgüt için elimizden geleni yaptık. Yeteneğimiz bu kadar. Bugünden itibaren yöneticiliğime son veriyorum. Ama gelecek yönetimden iç Ege’deki örgütlenme için görev isteyeceğim. Bu süre zarfında kırdığımız, kırıldığımız arkadaşlar olabilir. Ne yaptıysak bu örgüt için yaptık. Bu yolda çalışmalarına devam edeceğim ama asla PSAKD örgütünün iç işleyişine karışmayacağım. Kırdığım arkadaşlardan özür diliyorum. Aday arkadaşların yolu açık olsun.”

“EĞER BİRLİĞİ YAKALAYAMAZSAK BİR HİÇİZ”

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın konuşmasını tamamalmasından sonra sırasıyla konuklara söz verild. Konuklardan ilk sözü Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül dede aldı. Konuşmasına  PSAKD  üyesi olmaktan duyduğu onura vurgu yaparak başlayan Pir Güzelgül,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Alevi hareketinin, hak mücadelesi konusunda tüm örgütlerin omurgasını oluşturduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Üyesi olmaktan onur duyduğum PSAKD, Alevi hareketinin, hak mücadelesi konusunda tüm örgütlerin omurgasını oluşturur. Alevi kurumlarının ne zorluklar içerisinde kurulduğu bilinir. Bugün 30 yılın en karanlık dönemini yaşamaktayız. Bunun için Alevilerin birliğe çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyoruz. Eğer birliği yakalayamazsak bir hiçiz. 8 bölgede Alevilerin temel sorunları adı altında toplantı yaptık. Ankara’ya döndüğümüzde ‘Ne şekilde inanıyorsanız inanın ama birlikte olmamız lazım’ dedik ve medyaya deklarasyonumuzu yayınladık. İyi bir iş yaptık. Bu zihniyet tarafından sürekli Aleviler hakarete uğruyor. Elektrik faturaları konusunda cemevleri için 60 avukat ile mücadele yürütüyoruz. Yasama, yürütme, yargı kendi tekellerinde. Milli Eğitim Şurasında Milli Eğitim, din işlerine, tarikatlara teslim edildi. 4 yaşındaki çocuğun oyuna ihtiyacı var. Ama bunlar Arap İslamiyet’i dayatıp dindar bir nesil yaratıyor. Asimilasyona yönelik program yapıp müfredat bu şekilde yapılmış. Yok olma safhasında olan bu hükümet her türlü entrikalara başvurmakta. Her yerde diyoruz ki ‘hakkımızı helal etmiyoruz’ diyoruz. Çünkü vergi veriyoruz ama eşit paylaşılmıyor. Ortak akıl yaratılmadan başarı olmaz. İlkeler üzerinde eleştiri yapıp ancak o zaman başarıyı buluruz. Birlik, birlik diyor, Xızır yoldaşımız olsun.”

“BAĞIMSIZ ÇİZGİMİZİ KORUYARAK NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD)  Genel Kurulu’nda, Avrupa Alevi Birlikeri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ta kısa bir konuşma yaptı. Başkan Mat konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: “İçinde bulunduğumuz tartışmaların nedenlerinden bir tanesi, bizim dilimize ait olmayan bilgi kirliliğidir. Bugüne kadar Alevi olmayanlar, Aleviliği tarif etmeye çalıştılar. Resmi ideoloji bizi bir yerlere koydu. Bugüne kadar ‘sözlü tarihi yazılı tarihe nasıl dönüştürüp, doğruları nasıl aktaracağız’ konusu asıl tartışmamız olmalı. Takibi direnecek, eleştirecek ama geleceğe elle tutulur projeler vermeliyiz.

Sivas Katliamının. 30. yılı. Sivas’ı dünyaya anlatmamız lazım. Kurumsal bir hareketi devreye sokmak lazım. 1 yıldır biz de Sivas üzerine çalışmalar yapıyoruz. Dün de aileler ile bir araya geldik ve yol haritasını konuştuk. Bu projeyi iki başlık altında yürüyeceğiz. Biri Web belgeseli, sözlü tarih çalışması… İkinci ayağı ise bir belgesel film organize etmek. Amaç, tüm verileri muhafaza etmek. Bunu dünyaya anlatmak lazım. Bu katliamı böyle çalışmalar ile unutturmayacağız. Doktora yapmak isteyen, bu bilgileri alıp tez hazırlayabileceği kıvamda bu projeyi yürüteceğiz. Bu sadece Avrupa’nın değil hepimizin ortak mücadelesi olmalı.

Önümüzde seçim süreci var. Herkes Kürt ve Alevilere bakıyor. Bizim meselemiz ta Osmanlı’dan geliyor ve biz bununla hesaplaşıyoruz. Erdoğan ve ittifakına karşı bizim duruşumuz çok nettir. Kürdün Kürt olduğu için, Alevinin Alevi olduğu için yanında olanların yanındayız. Bağımsız çizgimizi koruyarak ne yapılması gerekiyorsa yapacağız.”

“ALEVİLERİN TALEPLER BİZİM TALEBİMİZDİR”

PSAKD’nin 16. Seçimli Genel Kurulu’nda HDP adına parti sözcüsü Ebru Günay saz aldı.  Dersim Soykırımı’nın 85. yıldönümü nedeniyle sözlerine Dersim 1937-38 Terteresi’nde katledilenleri anarak  başlayan Ebru Günay, “Koçgirinin 100. yılındayız. Zarife’nin direnişi ile sizleri selamlıyorum” diyerek, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Devletin inkarcı politikaları nedeniyle başta Alevi toplumunun bu topraklarda kendini ifade edebilmesi için hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Alevilerin talepleri bizim talebimizdir. Demokrasi İttifakı’nı güçlendirmeliyiz. Ancak o zaman ülke barışa yürüyecek. Birimizin kırk, kırkımızın bir olma ruhu ile hepinizi selamlıyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir