Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÇAĞRI!

– Neval Tuğrul –

Tabi biz Türkiye’nin neredeyse tamamı Alevi olan şehri DERSİM’de İmam Hatip Okulları, Üniversite içinde Diyanet Merkezi, şehrin Merkezi ve İlçelerimizde açılan Kuran Kursları, temeli atılan Yatılı Kuran Kursu Yurtları ve Cemevi üzerinden ayrıca yürütülen Asimilasyon çalışmalarını görünce haliyle çok şaşırıyoruz.
Çünkü Alevi Kızılbaş Dersim şehri bu tarz çalışmaları ilk ve son olarak 80 Darbesi Valisi Kenan Güven aracılığı ile görmüştü.
Onun yarım bıraktığı işlerin hızla tamamlandığına şahit oluyoruz bu günlerde hep birlikte.
Türkiye’nin bilimsel eğitimde, üniversite eğitiminde, kadın erkek eşitliğinde, çağdaş ve medeni toplumsal kültürel yaşamında Alevi kimliğinden ötürü yüz akı olan bir şehri Dinci eğitim programlarıyla, Cemaatler ve bunların yuvaları ile örümcek ağı gibi kuşatılmış olduğunu bir anda görmemiz bizde şok etkisi yaratmış durumda.
Tepkiler koymamız da gayet normal çünkü burası bir Alevi şehri.
Alevi şehrinin ihtiyacı olmayan bu çalışmaların tam karşılığı Asimilasyon kavramı ile anlatılır genelde.

Doğumdan ölüme bir Asimilasyon eğitim ve uygulama programının tam ortasında kalmış durumdayız.
Yeni doğan çocuklar önce kuran kurslarına, sonra imam hatiplere ve yurtlara ,en sonda üniversite eğitimi sonrasına kadar kuşatma altına alınmış durumda.
Aleviler ve Dersim Halkı bunlara geçit verecek ya da çocuklarını bu asimilasyon yuvalarına yollayacak mı? Bunların çalışmaları sonuç verecek mi? Tabi ki Hayır.
Ama bir Alevi şehrinin Dinin, Cemaatlerin, Tarikatların Yuvası haline dönüştürülmesine sessiz kalırsak sonucunda zaten hayli değişmiş olan demografik yapı itibariyle kaçınılmaz son şu olacak;
Zaten burda kadrolaşmışlardı; Onlar burayı tamamen istila edicek, Asimilasyon Merkezi olarak belirledikleri alanlara kadrolarını ailelerini akrabalarını doldurup genişlerlerken açtıkları okullara üniversitelere ve yurtlara dışardan gelen öğrenciler veya cemaat ailelerini doldurup yerli halkı burdan bir bir dolaylı olarak sürüp kendileri burda yerleşik hayata geçecekler.
Gençlerimizi bilerek işsizliğe mahkum ettikleri için, insanlarımıza devlet kurumlarında Alevi olduklarından dolayı kadro vermedikleri için, özel sektörü de yandaşlarına ve dışardan ithal getirdiklerine teslim ettikleri için Dersim gençliği şuan resmen Avrupa’ya ve şehir dışlarına da yoğun bir göç dalgası halindeler.
Dersim’de kalmış genelde yaşlı nüfus.
Onlarda aramızdan ayrılınca yerlerine burda yerli halktan geçecek kimse kalmayacağı için işte yukarda bahsettiğim sistemle gelip yerleşenler alacak her yanı bir bir.
Yani esas amaç MÜBADELE.
Asimile etmek belki de en iyi niyetli tanım.
Hâle bakılırsa Dersimlileri kendi topraklarından edip yerine kendileri geçmek istiyorlar ki bunu belli oranda zaten başardılar.
Kendilerine şehir merkezinde ve ilçelerde mahalleler kurdular bölgeler belirlediler Pertek gibi Mazgirt gibi Akpazar gibi.

Bu ara gençlerimiz hatta ailelerimiz topluca harıl harıl terk etmek zorunda kalıyor ülkeyi ve bu duruma canım çok yanıyor şuan bunu yazarken.
Şehrimizi yerli halkın terk etmek zorunda kalmadığı ve şehir ile köye geri dönüşlerin sağlanacağı bir programın derhal oluşturularak tez elden çalışmalara başlanması gerekiyor.
Yerelde yaşayanlar Kendi şehrinde mülteci konumuna zaten haylidir düşmüş durumda.
Dışarda yaşayanlarımiza da zaten turist muamelesi yapılalı hayli zaman oldu.
Kendi kültürümüze topraklarımıza sahip çıkmak için, yerli halkın ve genç nüfusumuzun burada yaşayabilmesinin şartlarını oluşturmak için acil bir program oluşturularak çalışmalara başlanması gerekiyor en hızlı şekilde.

Amasız fakatsız Tüm Alevi ve Dersim Kurumlarını ortak bir Meclis etrafında Dersim için birleşmeye ve Dersim’e sahip çıkmaya çağırıyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.