Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim’de Türk –İslam Senetezi Asimilasyonuna hayır!

Dersim’de açılan asimilasyon yuvaları,14 Mayıs 2022 tarihinde Rüsselsheim’de kitlesel bir miting ile protesto edilecek.

Tunceli Müftüsü Şevket Dilmaç, Munzur Üniversitesi kampüsü içinde açtıkları ”Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” isimli asimilasyon yuvasınadan sonra, açacakları yeni asimilasyon merkezlerine ilişkin, şu ifadeleri kullandı: ” Tunceli’de Hz. Ali Gençlik Merkezi. Elhamdülillah. Munzur Üniversitesi Kampüsü içerisindeki bu merkezden sonra Hz. Fatıma Gençlik Merkezi ve Ehl-i Beyt Kur’an Kursu da çok yakında inşaallah ” dedi.

AKP’nin Diyanet eliyel Dersim’de açtığı asimilasyon merkezlerine tepki çiğ gibi büyüyor.  Almanay’nın Hessen bölgesindeki Alevi kurumları ile demokratik kitle örgütleri ortak yazılı bir açıklama yaparak, AKP iktidarının Dersim halkına karşı uyguladığı asimilasyon politikasına sert tepki gösterdiler.

Dersim’de açılan, ” Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkez” nin Dersim halkına karşı uygulanan‘‘Türk –İslam Senetezi‘‘  merkezili asimilasyonuna  politiklarının bir parçası olduğunu vurgu yapılan açıklamada, AKP ve Diyanet tarafından Dersim’de açılan asimilasyon merkezilerine karşı sessiz, tepkisiz kalınmayacağı belirtilerek,14 Mayıs 2022 tarihinde Rüsselsheim’de düzenlenecek  mitinge kitlesel katılım çağrısı yapıldı. Çağrı da, şu ifadeler kullanıldı:

”Dersim’de Türk –İslam Senetizi Asimilasyonuna hayır!

Türkiye’de faşizme hayır!

Dersim’de Türk –İslam Senetizi asimilasyonuna hayır!

Munzur Üniversitesi’nde, Müftülüğün açtığı, Hz. Ali Ehlibeyit Gençlik Merkezi’ni kabul etmiyor, kınıyor, bu zihniyeti lanetliyoruz!

Bir ses, bir bariyer, bir karşı çıkanda sen o!

Dersim‘de açılan asimlasyona hizmet merkezini kabul etmiyoruz !
Bu girişimi protesto etmek için halkımızı, Alevi ve Dersim Kurumlarımızın ortaklaşa düzenleyeceğimiz mitingimize güçlü katılım yapmaya çağırıyoruz.
Bütün demokrat, aydın, yazar ve sanatçı dostlarımızı destek vermeye ve hep birlikte ses olmaya davet ediyoruz”denildi.

AABF, AABF Hessen, ADEF, Gustavsbufg AKM, FRANKFURT AKM, Mainz AKM, Hattersheim AKM, Koblenz AKM, Bad Hamburg AKM, CHP Hessen, Hoch Taunus AKM, Rüsselsheim Barış Evi, SYKP, Frankfurt Halk Evi, Halkevi Darmstadt, FEDA, DİK, DİDF Rüsselsheim, Hazıran Kültürevi Frankrurt,  Demokratik Kültür Merkezi Rüsselsheim, BİR-KAR Rüsselsheim ve Kızılırmak Kültür Derneği tarafından 14 Mayıs 2022 tarihinde, Rüsselsheim Bahnhof’ta düzenlenecek  protesto mitingi  saat: 14:00’de başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.