Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin Muş konseri yasaklandı

AKP iktidarının baskıcı ve yasakçı politikaları devam ediyor. Siyasi isimlere gelen yasaklar, yabancı ve yerli müzisyenlerin konserlerinin iptal edilmesi, festivallere gelen valilik engelleri dur durak bilmiyor. AKP’li Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan konserini iptal etmesine tepkiler sürerken, Metin ve Kemal Kahraman kardeşlerin Muş konseri yasaklandı.

Metin – Kemal Kahraman kardeşler sosyal medya hesaplarından yazılı bir açıklama yaparak, 17 Mayıs Salı günü  yapılması planlanan Muş konserlerinin Valilik tarafından yasakladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği gibi Muş konserimiz, haftalar öncesinden başvurusu yapılıp hazırlıklarına başlanmış küçük bir turnenin ilk ayağı olacaktı. Buna rağmen yasaklama kararı konserden bir gün önce ve mesai bitimine yarım saat kala telefonla, şifahen bildirilmiş, kararın yazılı bildirimini ise ancak bir sonraki gün mesai saatleri içinde alabileceğimiz söylenmiştir.

Böyle yapılarak yasaklamanın müzisyenler ve organizatörler için ve tabii bilet alan dinleyicilerimiz için sadece bir yasaklama olarak kalmayıp maddi, manevi bir yüke dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Aylarca öncesinden müzisyenler o günlerini bu konser için ayırmışlardır; hiçbir kurumdan destek alınmadan konser salonu tutulmuş, bunun için ücret ödenmiştir; müzisyenler için uçak biletleri alınmış, otelde odalar rezerve edilmiştir; afişler basılmış, sosyal medyada paralı duyurular yapılmıştır; ve onlarca insan bütün bu işler için günlerce çalışmıştır. İşte bunların hepsi de bir yük olarak yaşatılmalıdır ki, yasak kendilerine reva gördükleri nefret yükünü biraz olsun rahatlatsın‘‘ denildi.

Müyorbir’a,  Mesam‘a ve diğer meslek kuruluşlarına konser yasağına karşı tavır alma çağrısı yapılan açıklama, şu ifadelerel sonlandırıldı:  ‘‘Başta Müyorbir  ve Mesam  olmak üzere meslek kuruluşlarımızı bu konuda tavır almaya davet ediyoruz. Daha geniş bir açıklamayı yarın, kararın yazılı bildirimini alınca yapacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.