Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Gençliği: Alevi Gençleri Asimilasyonun Karşısında!

 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gençliği yazılı bir açıklama yaparak,  AKP iktidarını Diyanet ve Munzur Üniversitesi aracılığıyla Alevileri için önemli bir kent olan Dersim’de yeni asimilasyon merkezleri açmasına sert tepki gösterdi.
”ASLA GEÇİT VERMEYECEĞİZ!”
”Alevi Gençleri Asimilasyonun Karşısında” başlıklık yazılı açıklamada, Munzur Üniversitesi kampüsü içinde açılan ” Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi”nin yeni bir asimilasyon  projesi olduğuna vurgu yapıldı.
”Biz gençler bu yapılanların ne olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Yapılan bu hamlelerin ne yolumuza ne inancımıza ne de geleceğimize müdahil olmasına asla geçit vermeyeceğiz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Dersim’in Aleviler açısından önemi şu ifadeler kullanılarak dile getirildi: ”Dersim, Anadolu’nun kadim şehri; erenlerin evliyaların, pirlerin diyarı. Bir çok ocağa ev sahipliği yapan bu şehre gün geçmiyor ki saldırılar dinmiyor.”denildi.
” BİZ GENÇLER BU YAPILANLARIN NE OLDUĞUNUN FARKINDA VE BİLİNCİNDEYİZ!”
  Açıklamada, Siyasi İslamcı akımların Alevilere yönelik yeni asimilasyon hamlelerine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:  ”Munzur Üniversitesi’nin adı ilk duyulduğunda şehir taze kana kavuşacak zannedilirken aslında kalbinin tam ortasına yediği darbe ile kanı akmaya devam etti. Alevileri katlederek yok edemeyeceğini anlayan Siyasal İslam yurt açma, cami açma girişimi derken bu sefer Müftülüğe bağlı olarak ”Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” tabelasıyla yeni bir asimilasyon projesi yapma kararı aldı. Her seferinde daha kötüsü olamaz, daha fazla ileri gidemezler zannederken cemevlerimizin içine kadar girip bizim vergilerimizle bize hizmet ediyormuş gibi görünmeye çalışmaktadırlar. Dersim üzerinden  ”Alevi gençlerine asimilasyon daha rahat nasıl yapılabilir?” sorusuna yanıtı üniversitenin ortasına kutsallarımızın ismini verdikleri sözde merkez tabelalarını asarak denemektedirler. Biz gençler bu yapılanların ne olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Yapılan bu hamlelerin ne yolumuza ne inancımıza ne de geleceğimize müdahil olmasına asla geçit vermeyeceğiz.”
” ÜNİVERSİTELER LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN YUVALARI OLMALDIR!”
 Üniversiteler’in laik ve bilimsel eğitimin merkezleri olmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, ”Diyanet derhal kapatılamalıdır” denildi. Diyanet’in kapatılması talebi, şu gerekçeler ileri sürülerek ifade edildi:  ”Üniversiteler bugün Siyasal İslam’ın asimilasyon merkezleri değil, Laik ve bilimsel eğitim yuvaları olmalıdır. Hep söyledik söylemeye devam edeceğiz.
*Diyanet İşleri Başkanlığı Laikliğe Karşıdır, Derhal Kapatılmalıdır!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.