Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hukukçular Gezi için adliye önündeydi: Karanlığı birlikte aşacağız

Çağlayan’da bu hafta Gezi Davası’ndaki hukuksuzluğa karşı tutulan Adalet Nöbeti’nde konuşan Mücella Yapıcı’nın kızı Cansu Yapıcı, dayanışmanın cezalandırıldığını belirterek, “Bu karanlığı birlikte aşacağız” dedi.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen hukukçular, sürdürdüğü Adalet Nöbeti’ni Gezi Davası’ndaki hukuksuzluğa karşı tuttu. “Herkes için adalet” pankartının taşındığı eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan katıldı.

Eylemde ilk olarak Gezi’den tutuklu Mücella Yapıcı’nın kızı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Cansu Yapıcı, annesinin duruşmalarda yaptığı savunmayı okudu. Anayasaya işaret eden Yapıcı, herkesin izin almaksızın toplantı ve gösteri yapma hakkına sahip olduğunu belirtti. Barışçıl gösterilerin suçlanamayacağını ifade eden Yapıcı, “Hazırlanan iddianamede ileri sürülen iddiaların hiçbiri kanuna uygun değildir” dedi.

‘Karanlığı birlikte aşacağız’

Yargılananlara “hükümeti devirmekten” ceza verildiğini anımsatan Yapıcı, “Bu ne hukuka ne de adalete sığar. Dayanışma cezalandırıldı. Ancak bu gün görüldüğü gibi bu dayanışma hala sahipleniyor. Arkadaşlarımız hiçbir delil olmadan, gerçek yargı süreci gerçekleşmeden ceza almıştır. Bu cezalar nedeniyle hep beraber bir karanlığı yaşıyoruz. Bu karanlığa karşı hiç yalnız bırakılmadık. Avukatlar elimiz ayağımız oldu. Bu karanlığı birlikte aşacağız. Hukukun katledildiği bir ortamdayız” diye konuştu.

Kadın mücadelesi vurgusu

Daha sonra Türk Hukukçu Kadınlar Derneği adına söz alan Süreyya Turan, yargıya güvenin kalmadığını vurguladı. Davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini belirten Turan, “Anayasal hakları engellemeye dönük bir göz dağıdır. Canan Kaftancıoğlu’nu siyaseten uzaklaştırma çabaları verilen cezanın hukuki değil siyasi olduğunu açıkça göstermektedir. Bu karar toplumsal cinsiyet eşitliğini hiçbir şekilde kabul etmeyen ve bunu bütün düzenlemelerinde açıkça dile getiren mevcut siyasal iktidarın yenilmeye sebep gördüğü başarılı ve güçlü bir kadın Canan Kaftancıoğlu’ndan kurtulma çabasıdır. Bu tür hukuka aykırı kararlar bizleri ne adil yargılanma hakkını talep etmekten ne de kadın hakkı mücadelemizden asla vazgeçirtemeyecek. Adil yargılanma hakkının tam olarak sağlandığı, ayrımcılık ve adaletsizlik ortadan kalkana kadara yılmak yok, mücadeleye devam” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Doğuşcan Aydın Aygün, müvekkiline verilen cezaya işaret ederek, cezanın hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Cezanın onandığını anımsatan Aygün, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracaklarının bilgisini paylaştı. Verilen cezanın hak ihlali olduğunu belirten Aygün, bu cezaların toplumun vicdanında bir karşılığı olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.