Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Yaşamını halkın haklı davasına adayanları saygı ve özlemle anıyoruz!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD), Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın Diyarbekır zindanında işkenceyle katledilmesini 49. Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak Mayıs ayında katledilen devrimcileri andı.
”Katledilişinin 49. Yılında Ser Verip Sır Vermeyen devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyor onun şahsında yitirdiğimiz Haki Karer ve Dörtler başta olmak üzere yaşamını halkın haklı davasına adayanları saygı ve özlemle anıyoruz”  ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:
”İşkencenin ve karşısında destansı direnişin zindanı olan Diyarbakır’da İbrahim, Mazlum, Dörtler ve sayamadığımız nicesinin yaşamı dilimizde ağıt olarak dilden dile aktarılıyor. Unutmayacağız/Unutturmayacağız!
Dünyayı ve özelinde ülkemizi saran 68 öğrenci gençlik hareketi ile başlayan ve devam eden yolda İbrahim’in ulusal sorundan, sosyo-ekonomik yapıya ilişkin Türkiye Devrimine dair belirlemeleri ve tahlilleri onu “çok tehlikeli” kılmıştı egemenler nezdinde. O yaşamı uğruna görüş ve düşüncelerini saklamamış, her koşul ve durumda davasına sahip çıkmıştır. Kendi yaşamında “Türkiye’nin geleceği çelikten yoğruluyor; belki biz olmayacağız ama bu çelik aldığı suyu unutmayacak.” sözüyle de geleceğe olan inancını o günden ifade etmiştir.
Ser verip sır vermeyen yiğit önder, seni asla unutmayacağız. Yoksul emekçi Türkiye halklarının gelecek özgür yarınlara olan inanç ve umudu, patron ağaya korku olan iradeni saygıyla selamlıyoruz.
Devrin daim olsun ve ışığın hiç sönmesin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.