Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BİTMEYEN BİR SEVDADIR DERSİM! VİDEO

  1. Avrupa Dersim festivalinden..

Sıma xer ame, Mave xerdi ile start aldı festival.

FESTİVAL’in ilk günündeki proğram planlandığı şekilde başladı ve önemli bir katılım ve konuları katılımcıların dostluk havası içinde ele alıp tartışıldı. Farklıklar zenginliğimizdir bilinciyle tartışılıyor, son hazırlıklar el ele eksiklikler vererek gideriliyor.

Bütün heyecan ile ertesi güne hazırlıkları tamam.

Heyecan yarına dair büyük buluşmadaysa bugünden daha önceki yıllardaki gibi yeniden davul zurna ile davetlilerin yolunu akşam saatlerinde bir ara hafif yağmur çiselesede insanlarımızın neşesi biraz serinledi ise ardında devan etti halay!

Mazlum çaresiz, mekan rızasız , zaman sahipsiz değil, biz buradayız bütün içten ve dışarıdan gelen saldırılara ve asimilasyona karşı biz buradayız diye başlıyor muhaet Cem’i.

Ma itaye me, biz buradayız diyor Dersimin bileşenleri.

Dilimiz’den, inancımızdan ve kültürümüzden helede mekanlarımızdan uzak durun.

İkinci gün hava bizi biraz kavurmuş olsada yinede bizden yanaydı!

Açılış başta Dersimin, Qoçgiri’nin ve insanlık İçin hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ve okunan gülbang ile başladı.

Açılış konuşmasından sonra yapılan çok sayıdaki konuşmacının öne çıkardığı büyük çağrı: Dersim’e yapılan çok yünlü saldırılara karşı sahiplenme Vayır vejiye!…..

Dersim ye mı niyo, ye MAO oldu.

Bütün günün sunumunu yapan başta Ali Güler ve Özgür Aslan’ın bütün gün boyu sunumu eksikliklerine ve yorgunluklara inat başarılı oldu.

FESTİVAL’in daha önceki bir başka yönü ilgi ve dikkat çeken çadırı yazarlar’ın , şairlerin, ressam ve ozanlarımızın ilk kez bir arada olması okurları ile yüz yüze olması, tartışması konuşması ana düşen hatıra resimleri ile geçen yoğun ilgi adeta çadırın yetersizliğinde dolayı Torne Ceng’in ve Hıdır Dülkadir’in vb yazarımızın bütün gün boy güneşin altında bekleyen özverili güler yüzlü bekleyişlerini izlerken işte Dersimin sabrılı yanı budur dedim.

Çadırın içindeki tam sayıyının tam olarak ne kadar olduğunu ifade edemiyor olsamda ellinin üzerinde insanın gün boyu muhabbeti en çok dikkat çeken yanıydı.

Çadırlar yeteriz olsada her çadırın yüzü bir başka güleçti, helede Kadınlarımızın renga renk elbiseleri ile alan ve çadırları bir başka renge işte o gök yüzünü fet edemeyenlere inat onlar sarı, yeşil ve kırmızı kızılbaş inadı ile havalarında güneş dahada alanı kamçılıyordu.

Sıma zof Wesbe.

Yemekler çadırlardaki dostluk inanın bir başka Özlem ve arada geçen iki yolun ardında bir başka heyecan ile doluydu.

Pandemi unutulmuş , insanlar kucaklaşıyor, el ele merhaba diyor. Yeniden doğal yaşama dönüşün de sevinci görülüyor.

Can TV’nin özverili çalışanları ile Yol, Medya vb basına özel bir teşekkürü bir borç bilirim. O görkemli buluşmayı onlar görüntülüyor. Görünmeyen zorlukları onlar yaşıyor, ve taşıyor dünyaya.

Ne güzel.

Alanın her zamanki ilk çadırı sağda olsada yürekleri hep solda olan Kürmeş çadırı hep ilk durak ve buluşma mekanıydı. Hun xer hatın diyerek merhaba diyen Ali Haydar’ın soğuk su ikramı ardında koca Çınar’ı olan Mehmet Yılmaz’ın o taze yufka ekmeği pişiren kadınlarımızın özverisi yoğrulan hamurun ekmeğin ve peynirin tadı çay ile bir başka tadı oldu o günümüzün. Dostlarla bol muhabbet ve hasret giderdik. Öyleki bu çadır adeta gelin eviydi festivalin gelini bu çadırdan uğurlandı.

Ne mutlu ki sizde varsınız, hun her daim hebun.

Sıma cı rınd ke este.

Fedanın fedakar kadınları DİK ile omuz omuza oldukça yoğun ve yorucu bir maraton içindeydi!

MARDEF’e komşuydular çadırlar arasındaki dostluk önemli ve bir başkaydı. Eksikliklerine yardımcı oluyor gelen misafirleri memnun kılmak içln dayanışma içimdeydiler.

Songül ablanın kır saçları ile gençlere meydan okuyan bir enerjisini ifade etmek biraz zor olsada mutlu bir yorgunluk vardı yüzünde işte biz biradayız diyordu.

İyi ki varsınız.

Dersim soykırım çadırında bütün gün Dersimin ulu mekanlarının Peşinde olan ve her konuk ile bu mekanlar hakkında bilgi toplayan bir bal arısı gibiydi Hüseyin Çatal.

Gün sonunda birlikte çadırı toplarken sonuç nasıl dediğimde XIZIR bo bir kitap çıkar derken onun gözleri yorgunluğa inat parlıyordu.

Güzel bir örnek kayıt altında olanlar durur söz ise uçar kaybolur.

ADEF’in çadırında akşam yemeği yemek için Fransa’dan Roze AGUM o sarışın altın yürekli Dersimli kadını oturuyor. Kucaklaşıyor hal hatır soruyoruz.

ADEF’in adeta bekçisi olarak gördüğüm sevgili Ali Tacar koşturuyor yine merhabalaşıyoruz ikram ettiği akşam yemeği ve biraz muhabbet olmazsa olmaz. Derin olur bilirsiniz bizim muhabbetimiz.

Kızsakta darılsakta aynı kaderi paylaştığımız içim dar günde de hep kucaklaşırız.

Dersim Davasına önemli katkılar sunmuş olan Şahsiyetlerden; Emir Ali Yağan, Mehmet Çapan, Haydar Işık, Mehmet Çetin, Munzur Çem ve Metin Bozdağ Festival Tertip Komitesi tarafından onure edilmiş, mücadele anılarına atfedilerek düzenlenecek olan plaket ailelerine iletilecektir.

Çocukların neşesi arada bir o güzel Cemalleri ile alandaki koşuşturmaları bir başka güzellik saçıyordu.

Kürmeş çadırında Qoçgiri’nin güzel evladı sevgili dostum Ali Kurtoğlu , İki kızız ile alanda geziyor birlikte çay içiyor merhabalara tanık olan çocukların gelecekleri ile ilgili bugün gördükleri ve duydukları yarın onlar İçin bir tarih olacak derken çocuklara dair hepimize güzel bir uyarıda bulunuyordu.

Adeta zaman öylesine hızlı geçiyor ki sanki daha yeni alandaymışız gibi geldi . Bitsin isteyen yok!

Akşama doğru güneş tam sahneye vuruyor, sanatçılar ve sunucular terliyor, adeta eriyorken davul zurna eşliğinde Kürmeş çadırı gerçek bir çiftimizin dügün hazırlıklarını bitirmiş iki atın üstünde gelin ve mısayıbı sahneye doğru alkışlar ve tilililer içinde büyük bir ilgi ile alanda ayrı bir renk saçarak sahneye geldi. Damat heyecanlı, sağdıç şaşkın olsada atların boyu yüksek ama olsun nede olsa damat uzun boylu bir masa ile sorunu çözdük.

Elma atan damat daha sonra neşesini attığı şekerler ile kutladı.

Kutlar bir ömür Çifter’imize mutluluklar dilerim.

Festival tadında bir hayatları olsu.

Alanda farklı ulustan, inançtan dostlarımız da bizimleydi. Laz, Türk, Alman, Fransız, Suni, Hırıstiyan, Süryani, Ezidi vb çok sayıda olmamada yanımızda oldular.

Çok sayıda konuşmacı vardı.

HDP milletvekili Kemal Bülbül adeta genele seslenerek genel saldırıların yanında Dersime dair saldırılara ayrı dikkat çekti.

DEDEF adına katılan Özkan Tacar biz dersimlilerin birliktelik içinde olması çağrısını ve yapılan yasaklamalara karşı daha fazla duyalı olma birlikte karşı koymalıyız çağrısını yineledi.

DİK, FEDA, ADDF ve AABK Onursa Başkanı Turgut Öker’de geçmişte yapılan Demokratik Güç Birliği’ne vurgu yaparak gün güçlerimizi derleyip birleştirmek için yeniden bu birliktelik günüdür çağrısını yineledi. Festival’de AABF Genel Başkanı ve AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ta bir konuşma yaptı.

“Demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesini engelleyen her davranış yezid zihniyetinin hizmetkarıdır” oldu.

Sanatçılarımızın serisi alanda hep var oldu.

Mikayıl Aslan, Grup Munzur, Lale Qoçgin , Doğan Çelik ve Beşer ŞAHİN’in son final kapanış proğramı bir isyandı adeta.

Beşer Şahin selam oldun Qoçgriye, selam olsun bugünde döğüşen dağlarımızın yiğitlerine derken okuduğu kılamlar büyülüyordu kitleyi.

Bir başka ses ise sevgili Doğan Çelik’ten geldi.

Doğan’ın son albümü olan MAVE XERD’i adeta festivalin yeni sesiydi . Ki her kes karşılaşınca hep mave xerdi diyordu.

Wesu earbe Doğan cı rın ke esta.

İlk kez Aabf ‘Hesen ve yakın AKM’lerin üye bazında olmasada çok sayıda yönetici dostları alanda görmek önemli ve bir anlamlıydı.

FESTİVAL’in çağrısı bu yıl yüzüncü yılında QOÇGRİ’ydi ki bu güne dair esas konuşmayı Qoçgiri’nin evladı sevgili SİYA BEND yaptı .

Koçgiri dernekleri adına ise Siyabend Şahin, 12. Dersim Festivali’nin Koçgiri’de toprağa düşen canlara adanmasının kendilerini onurlandırdığını ifade etti.

Ali Şerin, Bese’nin ve Kürdistan ‘ın istemleri ve özerkliği için yaptığı çağrıları ve günün önemine dair çağrısı hepimizin bugünde özlemi ve isteğidir oldu.

Qoçgiri’nin kadını Beşer Şahinin Qoçgri başladı harba ile ifade ettiği çağrı bize bugünde çok şey çağrıştırıyor….

Dersim mazlumun zulme ve zalime karşı direnişin adıdır.

Gün daha güçlü sahip çıkma zamanıdır.

Emeğini, küçücükte katkısı karınca kararınca katan bu güzel günü bize yaşatanlara bütün Dersimli yazarlarımızın ve dostlarımızın daha iyi ve farklı yanları ile anlatacak ve daha güzele ulaşmak içim örnek olur diye bir not düşerek dersim ruhuyla herkese Wesu warbe van-diyorum….

Eksikliklerim af ola, ama o alanda Nadireyi gözlerim hep arar oldu Özlem’le anıyor hepinize kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.

Dersim ye mı niyo, ye mao vair vejime.

Saygılarımla…

Hüseyin Yanaç / Frankfurt

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.