Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak’ta katledilenler Ankara’da anılacak

Bundan tam 29 yıl önce Pir Sultan Abdal’ı Anma etkinliği için 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’a giden Alevilere, aydın ve sanatçılara yönelik saldırılar sonrası Madımak Oteli’nin devlet destekli gerici-faşist kalabalıklar tarafından yakılmasıyla 33 kişi hayatını kaybetti.

2 Temmuz 1993 günü Madımak Oteli’nin önüne gelen faşist bir güruh, “Sivas laiklere mezar olacak” sloganları atarak 8 saat boyunca oteli abluka altında tutu. Polis ve askerin müdahale etmemesi üzerine sayıları 15 bine ulaşan gerici-faşist güruh Madımak otelini ateşe verdi.

Aralarında 12 yaşındaki Koray Kaya, 15 yaşındaki Menekşe Kaya, 16 yaşındaki Asuman Sivri, Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 33 aydın, yazar, semah dönen çocuklar ve gençler yanarak ve dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aziz Nesin’in de aralarında bulunduğu 51 kişi ise ağır yaralarla katliamdan sağ kurtuldu.

 İnsanlık düşmanı akımlar tarafından geçreçkleştirilen  katliamda hayatın kaybedenler her yıl olduğu gibi bu yıldan Madımak Oteli’nin önünde ve ülkenin bir çok kentinde düzenlenecek kitlesel etkinliklerle anılacaklar.

    Sivas Katliamı’nın 29. yıldönümüne saylı günler kalmışken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Ankara, Etimesgut, Mamak ve Keçiören Şubeleri, 33 Canı anmak için yapacakları kitlesel etkinlikleri kamuoyuyla paylaştılar.

33 CAN ANKARA TUZULUÇAYIR’DA KİTLESEL BİR YÜYÜYÜŞ İLE ANILACAK!
Gözlerin kan bürümüş binlerce şeriatçı faşistin devletin gözü önünde  Madımak Oteli’ni  ateşe vererek  katlettikler 33 Can,  Ankara Tuzluçayır’da Alevilerin, devrimci- demokrat kesimlerin ve emek örgütlerinin birlikte düzenleyecekleri kitlesel bir yürüyüşe ile anılacak.

” MADIMAK 29 YILINDA SĞNMEYE ATEŞ! ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Ankara Şubesi,  2 Temmuz 1993’de Madımak Oteli’nde katledilen  33 Pir Sultan Abdal yoldaşını düzeneleyeceği kitlesel bir etkinlikler anacak.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Ankara Etimesgut Şubesi, devlet destekli şeritçi faşist çetler terafından 2 Temmuz 1993’de Madımak Oteli’nde 8 saat buyunca kuşatma altında tutulan ve ardınadan otelin ateşe verilmesiyle diri diri yakılarak katledilen 33 Pir Sultan Abdal yoldaşını anmak için 25 Haziran’da bir anma etkinliği düzenleyecek!
TÜRKÜLR YANMAZ SEMAHLAR SÜRER!
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Keçiören Şubesi,  2 Temmuz 1993’de Madımak Oteli’nde  diri diri yakılarak katledilen 33 Pir Sultan Abdal yoldaşını 30 Haziran tarihinde düzenleyeceği bir etkinlikle anacak.
 30 Haziran Perşembe / Saat:18:30’de başlayacak etkinlik, şu adresde gerçekleştirilecek:  19 Mayıs Mahlesi, Kilyos Sokak, 4 / A, Danışment

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.