Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sivas Katliamı’nın üç firari sanığı üzerinden yürütülen davanın duruşması 21 Eylül ertelendi

 Sivas davasının 28. duruşmasına katliamda yakınlarını kaybeden aileler, ABF, PSAKD, DAD, ADFE,  Hüseyin Gazi Kültür Vakfı, HDP Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Ankara  İl örgütü temsilcileri, CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Aylin Nazlıaka, CHP parti meclisi üyeleri ile il yöneticileri, İHD Ankara Şubesi, Hollanda Büyük Elçiliği’den gözlemciler ve Cemevlerinde gelen yöneticiler katıldı.

Duruşmada ilk sözü  Madımak Oteli’nde katledilen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa  aldı. Karababa konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: “29 yıldır bu mahkemelere geliyoruz. Adeta suçlu muamelesi görüyoruz. Hiçbir sanık doğru düzgün yargılanmadı. Tanıklar dinlensin dedik, reddedildi. Dönemin yetkilileri dinlenmedi. Hiçbir talebimiz kabul edilmedi. Bu yüzden heyetinizi reddediyor ve reddi hakim talebinde bulunuyorum. Bu mahkemede adalet sağlanamaz” dedi.

Hüseyin Karabulut’un sözlaerin tamamlamasından sonra  Avukatı Özgür Piroğlu söz alarak  adil bir yargılama yapılmadığını  gerkçesini ileri sürerek, reddi hakim talebinde bulundu.

Duruşmada söz alan Avukat Sümeyye Şimşek, davanın üzerinden 29 yıl geçtiğine vurgu yaparak, şunları ifade etti: ” Bugüne kadar siyasi sorumlular tanık olarak bile dinlenmedi” ifadeleri Tüm taleplerimiz reddedildi. Dönemin siyasilerinin ve yetkililerinin dinlenmesini istiyoruz. Bu katliamlar aydınlatılmazsa katliamlar yaşanmaya devam edecektir. Şimşek, konuşmasını, şı ifadelerle sonlandırdı: ”Firari sanıkların yakalanması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” dedi.

Sivas davasının 28. duruşmasında Avukat Şenal Sarıhan’da söz aldı. Konuşmasında  firali sanıkların  önce gözaltına alınıp daha sonra bırakıldığına vurgu yapan Avukat Şenal Sarıhan, şu ifadeleri kullandı: “Bu firari sanıklar daha önce gözaltına alındı. Daha sonra salıverildiler. Katliam davasında toplamda 124 kişi hakkında karar verildi. Ancak bu olaya 15 bin kişi  katıldı. Yeterli yargılama yapılmadı. Eksik kaldı. Baş zanlı Cafer Erçakmak yurt dışında aranıyordu. Sivas’ta evinde öldü. Bu davada insanlığa karşı işlenen suç var. Zaman aşımına uğratılamaz. Almanya bu firari sanıkları vermiyor deniyor. Biz orijinal yazışmaları görmek istiyoruz. Biz adaletin yerini bulması için çabalıyoruz. Bu sadece Alevileri ilgilendirmiyor. Bu bir insanlık suçudur. Biz kayıp sanıkların adreslerini mahkemeye sunduğumuz da ertesi gün o adreslerden yok oluyorlar. Adres değiştiriyorlar. Bu konuda kırmızı bülten çıkarılması için bir kez daha talepte bulunuyoruz” diye ifade etti.

Bir sonraki duruşma 21 Eylül 2022 saat 14.00’e ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.