Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar, İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için açılan davaların görüleceği duruşmlara katılma amacıyla Türkiye’nin birçok yerinden kadınlar yeniden Danıştay’da buluştu. PSAKD Kadın Meclisi’nin, Siyasi partilerin, baroların, kadın örgütlerinin katılımıyla duruşma öncesi Danıştay önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.. Basın açıklamasının ardından duruşmalar için, duruşma salonuna geçildi.

Duruşmalar öncesi yapılan basın açıklamasında  siyasi parti, meslek örgütü ve kadın örgütü temsilcileri söz alarak düşüncelerini açıkladılar.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) adına basın açıklamasını yapan Tülin Eraslan:”Hukukun üstünlüğü ilkesinin yaşama geçtiğini gösteren bir karar bekliyoruz. Cumhurbaşkanı kararı kadınların yaşamına, eşitlik bilincine, demokrasiye, adalete ve eril şiddetle mücadeleye ağır bir darbe indirdi. Hukuksuz kararın yargı erki üzerindeki olumsuz baskısını Pınar Gültekin kararında gördük. Faile yine erkeklik indirimi verildi. Suça yardım ve yataklık edenler kayırıldı. İstanbul Sözleşmesi hükümlerince ortadan kaldırılması gereken yanlış alışkanlıkların, davanın sürecine egemen olduğu görüldü; sonuç da şiddetle mücadele ilkelerine ve İstanbul Sözleşmesi’ne muhalif, toplum vicdanını yaralayan adaleti öldüren bir karar oldu ne yazık ki!” dedi.

Danıştay önünde kitlesel basın açıklamasına katılan PSAKD Kadın Meclisi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklmada, şu ifadeleri kullandı:  Bugün PSAKD Kadın Meclisi olarak İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline karşı açılan davanın duruşması için Danıştay önündeydik… Sözleşmeden bir gece yarısı kararnamesiyle çıkanlara inat vazgeçmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi Bizimdir!

Yaşasın Kadın Dayanışması!‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.