Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“ALEVİLER ÜZERİNDEN OYUN OYNANIYOR”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada, “Suç işleri bakanı Alevi toplumu üzerinden bir oyun oynuyor. Buna Kültür ve Turizm Bakanı’nı da Gençlik ve Spor Bakanı’nı da ortak etmiş. Bu suç işleri bakanlığına, Aleviliği alet edecek, Aleviliği burada işin içerisine karıştıracak, oyunlardan vazgeçin” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Alevi sorunu diye bir şey var sizde bunu çok iyi biliyorsunuz ve inkar ediyorsunuz. Bu inkarcılığı da ortadan kaldıracağız. Bu tekçiliği de ortadan kaldıracağız. Hünkar Hacı Bektaş’a da Alevilik değerlerine de alevi toplumuna da saygı duymayı öğreneceksiniz” dedi.

“YANDI BİTTİ KÜL OLDU”

“Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanlığı yaptığımı defalarca burada söyledim” diyerek konuşmasına başlayan Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “2008 yılında Türkiye çapında Alevi toplumuna eşit yurttaşlık istiyoruz kampanyası başlattığımızda 3 Haziran 2009’da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Roman açılımı, Alevi açılımı ve Kürt açılımı başlattı. Alevi çalıştayı sonunda ne oldu biliyor musunuz? Yandı bitti kül oldu. Alevileri hatırlamadınız. Aleviliğe açılacak hikmetiniz, himmetiniz, kapınız, iliminiz, irfanınız yoktur. Bu ilim ve irfandan yoksunsunuz. Aynı şekilde Roman halkına da açılamadınız. Sulu kuleyi yerle bir ettiniz” dedi.

“HANİ CEM EVİ YOKTU”

Alevilerle ilgili valilik ve kaymakamlıklara giden yazıyı eleştiren Bülbül, “Yezit soylu Muaviye huylu politikadan vazgeçerler diye, Demokratik Anayasa Konferansı düzenledik Alevi Bektaşi Federasyonu olarak o dönem ve Meclis’teki çalışmalara da gelip katıldık fikrimizi söyledik. Bunlar ne için yapılmıştı Alevi çalıştayı, Alevi toplumuna eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz diye. Şimdi yine 5 Mayıs 2022’de Dersim’de Alevi toplumuna eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz dedik bu sefer HDP olarak başlattık. Bakın bu sefer valiliklere ve kaymakamlıklara yazı göndermişler. Kerbela’ya götüreceklermiş, masrafları bakanlık karşılayacakmış, Cem evi dedesi istiyorlarmış. Hani Cem Evi diye bir ibadethane yoktu. Niye yazdınız. Valiniz yazmış kaymakamınız yazmış. Bu ne sahtekarlıktır. Hem yok diyeceksiniz hem de resmi belgeye yazıp göndereceksiniz. Alevilere gelince yok, kendi iç yazışmalarınıza gelince var” diyerek tepkisini dile getirdi.

“OYUNU SÜSLÜ SÜLEYMAN OYNUYOR”

Bülbül konuşmasının devamında, “Diyorlar ki dedeleri Kerbela’ya götüreceğiz. Dedeyi Kerbela’ya götürecek bilgi irfan nerde sende. Zaten Türkiye Kerbela olmuş niye Kerbela’ya götürüyorsun. Alın size Kerbela, Gar katliamına bakın, Madımak katliamına bakın, Suruç katliamına bakın. Yoksulluk, işsizlik, açlığa bakın. Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz, alın size Kerbela. Dolayısıyla burada bir oyun oynanıyor. Bu oyunu kendi suç ortağının süslü Süleyman dediği aslında suçlu Süleyman oynuyor. Suç işleri bakanı bir oyun oynuyor Alevi toplumu üzerinden. Buna Kültür ve Turizm Bakanı’nı da Gençlik ve Spor Bakanı’nı da ortak etmiş. Suç işleri bakanı olduğu bin bir kere ispatlanmış. Bu suç işleri bakanlığına, Aleviliği alet edecek, Aleviliği burada işin içerisine karıştıracak, oyunlardan vazgeçin” dedi.

“SEMAH BİR İBADETTİR”

“Devletin kurumları, devletin kurumları değil, AKP’nin kurumları” diyen Bülbül, “AKP’nin kurumları da benim inancıma, tarihime, kültürüme, irfanıma, ilmime saygılı olsun. Programda yazmışlar diyorlar ki semah gösterisi. Bu ne aymazlıktır. Semah gösteri değil semah ibadettir. Semah gösterisi olur mu. Siz namaz gösterisi diye bir şey duydunuz mu? İnsan biraz araştırır. Biraz farkına varır ayıp. Yani kavramları bilmeden ilmi, irfanı bilmeden irdelemeden konuşuyorsunuz. Bu çalıştay kitaplarını yazacaksınız, bu kadar şeyi ortaya koyacaksınız, akabinde biz Alevi toplumuna eşit yurttaşlık dediğimizde arka plandan oyun oynayacaksınız” diyerek sert konuştu.

“SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ”

Bülbül, “Türkiye’de yoksulluk var, işsizlik var, açlık var, elbet doğrudur. Kürt sorununun çözümsüzlüğü var, kadına saldırı var, ırkçılık, faşizm ayyuka çıkmış durumda. Alevi sorunu diye bir şey var sizde bunu çok iyi biliyorsunuz ve inkar ediyorsunuz. Bu inkarcılığı da ortadan kaldıracağız. Bu tekçiliği de ortadan kaldıracağız. Hünkar Hacı Bektaş’a da Alevilik değerlerine de alevi toplumuna da saygı duymayı öğreneceksiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Fadime Yiğit

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.