Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Zini Gediği’nde katledilenler, 8 Ağustos’ta Kılıçkaya Köyü’nde anılacak

8 Ağustos 1938’de Erzincan Zini Gediği’nde katledilenler, katliamın 84. Yılında  8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat: 16.00 de Kılıçkaya Köyü’nde anılacaklar.

 Zini Gediği İnsiyatifi, Zini Gediği Katliamının,  84. Yılında  yapılacak anmaya ilişkin yaptığı yazlı açıklamada,   8 Ağustos 1938 de köyünden, tarlasından, okulundan topladıkları, suçsuz / günahsız yaklaşık 100’e yakın insanı, saatlerce aç susuz yürüterek, « yasak bölge » ilan ettikleri Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizdiler‘‘ ifadelerin yer veridi.

” CESETLER KURDA KUŞA YEM OLDU ”

Katledilenlerin meza taşı bile olmadığına, cesetlerin kurda kuşa yılanlara yem olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında, katliama ilişkin şunlar ifade edildi:

‘‘Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü.

Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü.

Hukukdışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır. Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır.

84 yıldır Zini’de -kefensiz ve mezarsız- yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testlerinin yapılarak bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği gibi defn etme talebimizi dillendirmek için, 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat: 16.00 de Erzincan’ın Kılıçkaya Köyünde biraraya geliyoruz.

Kayıp yakınları, siyasi partilerimiz, sendikalarımız, odalarımız ve tüm demokrasi güçlerimizin desteğiyle yapacağımız anma etkinliğimize katılımınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.‘”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.