Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları cemevlerine yönelik saldırıları yarın Tuzluçayır’da protesto edecek

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da 5 Alevi kurumuna yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleşti. Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne ibadet esnasında bir saldırı olurken, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ne yapılan saldırıda yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

“Provokasyonlara dikkat edelim”

İki kurumun yaptığı ortak çağrı açıklamasında provokatif haberlere dikkat çekilerek “Sosyal medyada yer alan Serçeşme Cemevi, Pir Sultan Abdal Cemevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu’na saldırı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Alevi Bektaşi Kurum yöneticilerinin yapacakları açıklamaların dışında yapılan açıklamaları lütfen dikkate almayalım ve provokasyonlara dikkat edelim.” denildi.

Tüm Alevi Bektaşi kurumlarının katılacağı basın açıklaması yarın (31 Temmuz) saat 17.00’de Tuzluçayır’da yapılacak.

ABF ve PSAKD’ın yaptıkları açıklama şu şekilde:

“Bugün Yas-ı Matem oruçlarımızın birinci günü. Ankara Tuzluçayır’da, Şahı Merdan Cemevi’nde Cem Hazırlığı yapılırken, Cemevi’ne giren birisi içeride bulunanlara ve Dede’ye sandalyeleri fırlatıyor.

Aynı dakikalarda, Ana Fatma Cemevi’nin ve Divriği-Gökçebel Köyü Derneği’nin camları kırılıyor.

Sosyal medyada yer alan Serçeşme Cemevi, Pir Sultan Abdal Cemevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu’na saldırı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Alevi Bektaşi Kurum yöneticilerinin yapacakları açıklamaların dışında yapılan açıklamaları lütfen dikkate almayalım ve provokasyonlara dikkat edelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.