Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokrasi güçleri Alevilere desteklerini açıkladı

Demokrasi güçleri ortak imzali yazılı bir açıklama yaparak Alevilere desteklerini açıkladılar.  Alevi kurumlarına ve cemevlerine yapılan eş zamanlı saldırılar, muhaliflere, farklı inanç kimlik ve düşünce sahibi yurttaşlara yönelik, devletin açık- gizli desteği-teşviki ile gerçekleştirlen organize saldırı gelenenğinin devamıdır” ifadelerinin yer aldığı açıkamanın devamında, şunlar kaydedildi:

Fail kim olursa olsun, bu saldırıların sorumlusu, Alevilere yönelik ayrımcılığı, nefret, aşağılama ve şiddet dilini hakim kılan, devlet zoruyla yukarıdan aşağıya dinci bir rejim inşa etmeye çalışan iktidardır.

” SALDIRLARA DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ GÜÇLENDİREREK YANIT VERECEĞİZ! ”

Alevilere yönelik ötekileştirme, yok sayma, asimilasyon ve cezasızlık politikalarının yarattığı toplumsal ve siyasal iklim, bu saldırıları hem sıradanlaştırmakta hem de teşvik etmektedir.

  • Bu saldırı tüm yönleriyle aydınlatılmalı, failleri bir an önce yakalanmalı, bu saldırıların yapılabilmesini sağlayan demokrasi ve laiklik karşıtı kurumlaşmalar ortadan kaldırılmalıdır.
  • Alevilerin, yok sayılan diğer halkların ve inançların eşit yurttaşlık hakkı tanınmalıdır.
  • Tüm tarihler boyunca benzeri saldırılarla yok edilmeye çalışılan Alevileriden özür dilenmelidir.
  • Alevi kurum ve cemevlerine yapılan saldırının, demokratik, özgür, barış içinde bir arada yaşama umudumuza yapıldığını biliyoruz. Bu saldırılara demokrasi mücadelesini daha çok ortaklaştırıp, daha çok güçlendirerek yanıt vereceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.