Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“İktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması var”

Devrimci Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, iktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması olduğunu belirterek, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararını tanımadıklarını söyledi.
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair çalışmalar kapsamında Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon görüşmeleri sona erdi. Karma Komisyon’da Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar çıkarken, komisyon görüşmeleri ile verilecek şerhin de yer aldığı Karma Komisyon raporu, Ekim ayında Meclis Genel Kurul’unda görüşülecek. Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin başta kadınlar olmak üzere birçok kesimden tepkiler yükselmeye devam ediyor.

“KADIN HAREKETİNE DÖNÜK HAMLE”

Devrimci Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının başta Kürt kadın hareketi olmak üzere Türkiye kadın hareketini bastırmaya dönük bir hamle olduğunu vurguladı. Birçok ülkede hiçbir ceza yaptırımının dahi olmadığı “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” yasası çerçevesinde vekilliğin düşürülmesini hayretle izlediklerini ifade eden Çubuk, vekilliğin düşürülmesi için bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun devreye girdiğini ekledi.

Vekilliğin düşürülmesine konu olan eyleme ilişkin de konuşan Çubuk, “O gün yapılan eylemde asıl konuşmamız gereken polis şiddetiydi” diye belirtti.

“YARGILANAN MEŞRU ÖZSAVUNMADIR”

Soylu’nun, düğmeye basmasıyla yargının harekete geçtiğini ve Aydeniz’in vekilliğinin gündeme getirildiğini de sözlerine ekleyen Çubuk, polisin HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’i tartaklandığını hatırlattı. Çubuk, polisin ve bakanlığın Aydeniz’e karşı bu girişimini “Aslında Aydeniz’e karşı yürütülen yargı süreci, polis şiddetine karşı duran kadınların meşru özsavunmasıdır” dedi.

“PARTİ ÇALIŞMALARI SUÇA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

Aydeniz’e yapılan saldırıların arka planından Kürt düşmanlığının yattığını söyleyen Çubuk, şöyle devam etti: “İktidarın hedef göstermesinden sonra Saliha vekilin başka dosyalarının da olduğu propagandası yapılmaya başlandı. Bu dosyaların içeriğine baktığımızda ise tamamen siyasi faaliyetlerin olduğunu görüyoruz.  Yaptığı konuşmalar, partisini savunması, parti çizgisini propagandasını yapması ve halkla buluşması sırasında yaptığı konuşmalar var. Türkiye’de milletvekilliği yapan birçok siyasetçi ve parti için bu yapılanlar bir parti çalışması olarak görülürken; HDP milletvekilleri için politik çalışmalarının bir suça dönüştürüldüğünü görüyoruz.”

EŞ BAŞKANLIK DÜŞMANLIĞI

İktidarın Aydeniz şahsında eşbaşkanlığa da saldırdığını dile getiren Çubuk, “Saliha vekil, en nihayetinde Meclis’te doğmadı ve vekilliği düşürüldüğü takdirde siyasi varlığı son bulmayacak. AKP-MHP’nin bunu bilmesi lazım, freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyorlar. Kendini kurtarmak için böyle önlemler almaya çalışıyor. Fakat halkta ve kadınlar açısından bunun karşılığı yok. Aydeniz, yine bizim vekilimiz olarak kalacak. Tam tersine kadınlar açısından iktidarın bu baskılarına karşı daha büyük bir mücadeleyi örgütlemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

İKTİDARIN PLANI 

Vekilliklerin düşürülmesiyle AKP’nin kendi tabanını konsolide etmeye yönelik küçük zaferler elde etmeyi amaçladığını kaydeden Çubuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü seçimde belli bir oyun altında kalırsa AKP-MHP faşizmi için oldukça riskli olur. Bu yüzden iktidar, HDP’yi kapatarak seçimlere girmek ya da zayıflatarak yoluna devam etmek istiyor. Bir yanıyla da HDP’ye oy verecek olanlara da ‘oyunuz boşa gidecek’ mesajı vermeye çalışıyor. Bizler, hiçbir zaman sadece seçime yönelik politikalar üreten örgütler olmadık. Bu nedenle devletin bu politikasının halkta bir karşılığı olmayacak. Vekilliklerin düşürülmesi anti demokratik bir uygulamadır. Bu konuda altılı masa Aydeniz’in vekilliğinin düşürülmesini onaylıyor.  Bir kısmı zaten ‘polisimize böyle bir şey yapılamaz’ diyor. Oysa aynı polis birçok eylemde kadınları taciz ederken, insanlara işkence uygularken, gözaltı araçlarında gaz sıkarken gıkı çıkmadı. Sosyalist ve kadın hareketine düşen, sahiplenmeyi açıkça göstermektir. Saliha vekil başta olmak üzere bütün kadın vekillerimizle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.”

MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.