Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Malatya Şubesi 28 Ağustos’ta aşure lokması dağıtacak

 Alevileri bir Muharrem Orucunu daha  geride biraktılar. Matem Orucu’nun sona ermesinin ardından Aleviler aşure lokmlarının dağıtmya başladılar. PSAKD Malatya Şubesi’de aşure lokması dağıtmaya hazırlanıyor.  Aşure lokmasının dağıtımına ilişkin yapılan yazılı açıkalamada, şu ifadelere yer verildi:
”Aşuremiz halktır, çoğulculuktur, çok renkliliktir. Yol bir sürek binbir gibi yol kardeşliğidir. Varlıklı, varlıksız, ünvanlı ünvansız, kadın erkek herkes birdir. Aşure içindeki farklı yemişlerin çeşitliliğinde elde ettiği tadı, toplumsal çeşitliliğimizde tadlandıracaktır. Gelin canlar, cemevlerinde, dernekleri mizde kurulan ve inanç ateşiyle pişen, sevgiyle karışan aşure kazanlarının başında barış ve umut için bir olalım.
Aşure pişirenlerin, dağıtanların, paylaşanların ve yiyenlerin niyetlerinde barış umudu vardır. Aşk ve sevgi vardır. Bir aşure kazanındaki yemişler gibi, renkleri yaşatarak, insanların da bu ülkede farklı ama bir arada eşit haklarlar, eşit koşularda bu ülkenin kazanın da kardeşçe yaşaması var.
Bu niyetle; Kerbela’da yitirdiğimiz Hüseyin ve yoldaşları için, Kerbelalaşan tüm coğrafyalarda yitirdiğimiz canlar için, zalimlerin zulmüne karşı, mazlumun, adaletin, barışın, sevginin ve insan haklarının yanında olanları için, tuttuğun yas ve orucunuz, aydınlık bir gelecek için yaptığınız muhabbetler, paylaştığınızı hak lokmaları kabul ve makbul olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.