Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

”PİR SULTAN’IN İZİNDEYİZ!”

Yüzyıllar evvel ‘ Koyun olduk ses anladık, sürüye saydılar bizi’ diyen Pir Sultan, zulüm gören halkın sesi olmuş, sese ses olmanın, bir olmanın, adaleti aramanın önderi olmuştu. O zamandan evveli ve sonrası ne zulüm edenler son buldu .Ne de adalet ve eşitlik arayışında olan insan, davasından vazgeçti. Bir kez söz söylenmişti ; ‘ Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan’…

Yakın zamanda Mersin’de açılan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği şubemizde bu sesin takipçiliğini üstlendi. Yol arayanlara, hakikati soranlara mekan oldu. Biz gençlerde bu soruya cevap olmak adına bir araya geldik, söyledik, dinledik ve anladık. Tekliği reddedip ‘ bir olmaya, diri olmaya’ karar verdik.

Tarihimiz silinmeye, tahrip edilmeye, hesap sorulmadan adalet defteri kapatılmaya çalışılıyor. Biz gençler bir araya geldik ki belleği yitik olanlardan olmayalım.
Biz gençler bir araya geldik ki adaletsizliğe uğramışların, eşitlik arayanların gözü arkada olmasın, hafızası olalım, hatırlayalım.
Biz gençler bir araya geldik ki cahille sohbeti kesmeden önce söyleyecek bir sözümüz olsun ;zulmedenlerin içine dert olsun.
Biz gençler bir araya geldik; Pir Sultan’ı düşüncesini, eylemini rehber edindik, burayı ocak kabul ettik. Ocağımızın odu olmaya, ocağımızın temel düşünceleri olan hak ve hakikat arayışını anlamaya, yaymaya karar verdik.

Biz gençler bir araya geldik merhamet ve adalet için halkımızın zülfikarı olmaya karar verdik. Elbette ki arı olan dolaşır dedik ve çağrımız var;

Şimdi bizim aramıza
Yola boyun veren gelsin
Şeriatı tarikatı
Hakikatı bilen gelsin
Kişi halden anlayınca
Hakikatı dinleyince
Üstüne yol uğrayınca
Ayrılmayıp duran gelsin
Talib olunca bir talib
İşini Mevla’ya salıp
İzzet ile selam verip
Gönüllere giren gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir