Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Karaburun Bilim Kongresi’nde seçim ve yeni rejimin inşaası konuşuldu- Video

“Yarınların şafağında ezilenlerin seçimi” temasıyla 16’ncısı düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda bugün yapılan oturumlarla son buldu. Kongre kapsamında sabah “İşçi sınıfı, örgütlenme ve sendikalar” ve “Sosyalist Sanat Pratikleri” başlıklı iki oturum yapıldı. Öğleden sonra ise kongrenin son oturumu olarak “2023 seçimlerine giderken ezilenlerin seçimi” oturumu yapıldı. Bu oturum yakın zamanda hayatını kaybeden Marksist yazar Metin Çulhaoğlu’na adandı.

TÖP Sözcüler Kurulu üyesi Juliana Gözen, Karaburun Bilim Kongresi’nde 2023 seçimleri hakkında konuştu
Juliana Gözen, 16. Karaburun Bilim Kongresi’nin “2023 Seçimlerine Giderken Ezilenlerin Seçimi” oturumunda “Seçimler, restorasyon güçleri ve ezilenlerin seçeneği” bölümünde konuşma gerçekleştirdi.
Bu oturumda  Emek Partisi MYK üyesi Arzu Erkan’da söz aldı. Erzu Erkan, Türkiye’nin yaşadığı tabloyu özetleyerek, “Tek adam yönetimi hem ülkeyi hem emekçileri yıkıma sürüklüyor. 2002 seçimleri öncesinde yasaklar, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceklerini iddia ederek gelip 20 yıl sonra bunlara anılan bir iktidar oldular. Yerli ve yabancı tekellerin egemen olduğu bir tabloyla karşı karşıyayız. Yoksulluk derinleştikçe bu iktidarın halk desteği azalıyor. Bu azaldıkça baskı ve zoru arttırıp ırkçı ve dinci söyleme sarılıyor. En bariz örneği olarak LGBTİ karşıtı mitingle, emekçi sınıfları karşı karşıya getiriyor. Mevcut iktidarı eleştiren tüm kesimler terörist ilan ediliyor. Şırnak’ta doğanın talanına karşı yapılmak istenen yürüyüşe ağır bir saldırı gerçekleşti. Ondan önce tekstil işçilerinin direnişine polis şiddeti yaşandı. Bunların tamamı işçilerin hak arama ve birleşmesine karşı gözdağı olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir