Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Aaçıklaması: ” Bu açık bir faşizmdir ve asla kabul edilemez!

31 Mart’ta  yapılan yerel seçimlerin üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen AKP – MHP ittifakı başta İstanbul olmak üzerer birçok kentte ortaya çıkan sonuçları  bir türlü kabul etmiyor. İstanbul’da aldığı yenilgiyi kabul etmekte zorlana Cumhur ittifak seçim sonuçlarına ilişkin sürekli olarak ihtirazlarda bulunuyor. Bu gelişmeleri halkın iradesine saygısızlık olarak gören PSAKD Genel Merkezi, seçim sonuçlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak tutumunu ortaya koydu.

Sandıkta kaybeden Cumhur ittifakının, YSK üzerinde baskı kurarak seçimleri masa başında kazanmak istediğine vurgu yapılan açıklmada şunlar kaydedildi:

” SANDIKTA KAYBEDENLER, YSK’YI ETKİ ALTINA ALARAK SEÇİMİ MASADA KAZANMAK İSTİYORLAR!”

Bilindiği gibi,Türkiye 31 Mart 2019 pazar günü yerel seçimlerde belediye başkanları, belediye meclis üyelikleri, Büyükşehir Belediye baskanliklari ve muhtarlık seçimi için sandık başına gitti. Seçim sonuçları itibari ile bir çok şehirde iktidar blogu seçimi kaybetti ve kaybetmeyi hazmedemedi. Demokrasinin en temel uzantısı seçimdir. Demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde seçimin sonuçları hukuk güvencesi altına alınmıştır.
Ancak görüyoruz ki;
İstanbul ve ülkenin bir çok şehrinde AKP ve MHP blokunun oluşturduğu “Cumhur ittifakı” sandıkta kaybetiğini ilçe yada YSK ‘yı ve İktidarının gücünü kullanarak masa başında kazanmak istemektedir. Bu hukuksuzluk asla kabul edilemez. Örneğin Muş’ta üç oyla seçimi kazananlara mazbatası hemen verilmekte yapılan her türlü itiraz reddedilmektedir. Aynı bölgede Mardin, Diyarbakır gibi illerde ise mazbatalar hala verilmemektedir.

  ” HUKUKTA ÇİFTE STANDART OLMAZ! ”

Benzeri durum Yusufeli ‘ndede yaşanmıştır. Bu örnekleri fazlasiyla çoğaltabiliriz. İktidarın gücünü kullanarak kendi itirazları il ilçe yada YSK’da kabul görürken , muhalefet partilerinin yaptığı itirazlar reddedilmektedir. İstanbul’da on gündür teammullere ve hukuka uygun olmamasına rağmen geçersiz oylar yeniden saydırılmakta, sayılan sandıkları yeniden açtırılarak tekrar sayım yaptırılmaktadırlar. Buda yetmezmiş gibi adeta olağanüstü hal ilan edilmiçcesine Büyükçekmece ilçesinde, bin beş yüz polis gönderilerek ev ev sayım yapılmıştır.

” BU AÇIK BİR FAŞİZMDİR VE ASLA KABUL ETMEYİZ! ”

Bu açık bir faşizmdir ve asla kabul edilemez. Biz Aleviler 1000 yıldır bu topraklarda her türlü baskı sürgün, öldürmeye ve yakılmaya maruz kalmış bir halk olarak , Cemevlerimize “cümbüşevi” diyenleri, Madımak davasının “zamanaşımına” hayırlı olsun diyenleri unutmadık.Bugün meşru zeminde sandıktan çıkan sonuçlara göre iktidar bloğu derin bir yenilgi almış bunu haksız ve hukuksuz bir şekilde masa başında yeniden kazanma derdindedir.Tıpkı Madımak davasındaki tutumu yada katliama uğradığımız Maras, Çorum gibi.
Biz PSAKD örgütlülüğü olarak uygulanan açık faşizme karşı halkın iradesine saygı gösterilmesini, sandıktan çıkan sonucun gerçek sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini savunuyoruz.
Ve ilan ediyoruz ki; bu durum Millet İttifakının meselesi olmaktan çıkmış, ülkede ki tüm ilerici ,yurtsever, Türk, Kürt, Alevi, Sünni farketmeksizin tüm Türkiye halklarının meselesi haline gelmiştir.

Pir Sulta’nın itlerinin bile heram yemediğine vurgu yapılan açıklamada, Alevilerin haksızlığa, hukuksuzluğa ve karanlığa karşı mücadele edecekleri de dile getirildi:

”Çünkü hukuk herkes için geçerlidir, gereklidir. Bu düşünce ile hukukun üstünlüğünü savurarak sandıkta çıkan sonuçlara herkesi uymaya ve bu hukuksuzluğa dur demeye çağırıyoruz. Bu süreç daha fazla uzatılmadan YSK tarafından hukukun gerekleri yerine getirilmeli sandıktan çıkana mazbatası teslim edilmelidir. Alevi toplumu olarak yaşanan bu süreci en yakından takip ediyoruz. Ve takip etmeye devam edeceğiz.
Bilinmelidir ki; Pir Sultanın itleri bile haram yememişken bu yolun neferleri olarak bizlerde her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa ve karanlığa karşı da asla boyun eğmeyeceğiz.”
PSAKD GENEL MERKEZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir