Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF BAŞKANI MAT‘IN, ERDOĞAN HAKKINDA AÇTIĞI DAVA REDDEDİLDİ – VİDEO

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açtığı manevi tanzımat davasının duruşması yapıldı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu( AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ın, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’a actığ 50 bin TL’lik manevi tanzımat davasının duruşması, bugün sabah erken saatlerde Ankara 45. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. AABF‘nin Avukat Şenal Saruhan ve Avukat Oya Aydın yaptıkları savunmada Erdoğan’ın Aleviliği hedef aldığını dile getirdiler. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları ise tam tersi bir savunma yaparak, Cuhurbaşkanının AABF’yi hedef alınmadığını ve Alevileri rencide edecek ifadeler kullanmadığını iddia ettiler. AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ın avukatları Şenal Saruhan ve Oya Aydın, Cumhurbaşkanı’nın ‘Alevilik inancına bağlı bireyleri, din ve mezhep farkı gözeterek alenen aşağılama, kişilik haklarına saldırı ve ayırımcılık yaptığı gerekçesini ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 50 bin TL tutarından tazminat ödemeye mahkum edilmesi ve kararın tüm basın organlarında yayımlanması talbiyle dava açmışlardı. AABF’nin, Erdoğan hakkında açtığı manevi tazminat davasının Ankara 45. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmasına AABF Genel Başkan Hüseyin Mat, ABF Genel Başkanı Mustafa Aslan, PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, AABK kurucu başkanı Turgut Öker, Almanya ve Türkiye Alevi kurumlarından gelen başkanlar ve yöneticileri, HDP İstanbul Milletvekilleri Zeynel Özen ve Ali Kenanoğlu da katıldı. Ankara 45. Asliye Hukuk Mahkemesi‘nin davanın reddine karar vermesi mahkemeye katılan Aleviler tarafından tepkiyle karşılandı. Aleviler tepkilerini dile getirmelerine tahammül edemiyen mahkeme başkanı salondaki Alevi temsilcilerini dışarı çıkarılmasını istedi Mahkeme başkanını bu tutumundan güç alan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları salonda bulunan Alevi kurum temsilcilerinin üzerine yürüyerek, kurum başkanlarını tehdit etti. Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklama yapan başkan Mat, “ Hiçkimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Hakaretler, haksızlıklara, adaletszlikler boyun eğmeyeceğimizi. Bu dava burda bitmeyecek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine tasiyacağız‘‘ dedi.
ANKARA 45 ASLİYE HUKUK MEHKEMESİ’NİN KÜRSÜLERİNDE ALEVİLİK VE ALEVİLERİN HAKLILIĞI SAVUNULDU!
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu( AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ın, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’a actığ 50 bin TL’lik manevi tanzımat davasının duruşmasında savunma adına ilk sözü AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın Avukat Oya Aydın aldı. Aydın açtıkları davanın gerkçelerine ilişkin yaptığı konuşmada, şu ifadleri kullandı:
“Cumhurbaşkanının anayasaya göre cezai sorumluluğu son derece sınırlıdır, bu nedenle hem AİHM hem Anayasa Mahkemesi kararlarında cumhurbaşkanının sorumluluğunda hukuk davalarının önemi özellikle belirtilir. Davamızın konusu Erdoğan’ın 5 Aralık 2021’de yaptığı bir konuşmada hem Alevilik inancına ve Alevileri hem de müvekkil Federasyonu hedef alan konuşma yapmıştır. Bu ifadesinde Alevilik inancının nasıl olması gerektiği konusunda beyanda bulunmuş müvekkil Federasyonunun Almaya devletinden 30 milyon Euro aldığı gibi gerçek dışı söylemlerde bulunmuştur. Kişinin inancı kişilik haklarının en önemli unsurlarındandır. Federasyon açısından ise itibarsızlaştırma söz konusudur. Cumhurbaşkanı görevinin gereği olarak tarafsız laik bir devletin gereklerine uygun hareket etmesi gereken toplumun tümüne karşı birleştirici özel bir görevle yükümlüdür. Bilindiği gibi Aleviler bu ülkede yüz yıllarca şiddet ve saldırıya maruz kaldı. Müvekkiller Almanya’da bulunan Aleviler bu saldırılardan sonra yaşam haklarını korumak için Avrupa’nın değişik ülkelerine göç ederek yaşayan insanlardır. Bu kadar ayrımcılığa ve saldırıya uğrayan bir inanç grubunu Almanya devletinden gerçek dışı yüksek paralar alarak işbirilikçi gibi göstermeye çalışmak iftiradır. Ve görev ihlalidir. Cumhurbaşkanı konumu gereği Almanya’da Alman hukukuna göre kurulan kurum olduğunu biliyor. Almanya’daki bütün diğer kurumlar gibi müvekkil kurum da devlet bütçesinden yardımlar almıştır. Bunun miktarını gösteren belgeyi mahkemenize sunuyoruz. Cumhurbaşkanı Aleviliği doğrudan hedef almıştır. Kişilik haklarına saldırı da vardır. Cumhurbaşkanı Sünni İslam grupları üzerinde sözleri etki eden birisidir. Zaten ayrımcılığa uğramış bir inanç toplumunu hedef alması haksız bir ağır saldırıdır. İfade özgürlüğü olarak kabul edilemez. Bu haksız saldırının tespitini tazminatın ödenmesini ve cumhurbaşkanının Alevilerden özür dilemesini talep ederiz. Ve bu özrün Ulusal basında yayınlanmasını istiyoruz” dedi.
Aydından sonra, Avukat Şenal Saruhan söz aldı: Saruhan dayavı açma gerkçelerine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerden özür dilemesine ilişkin şu ifadelreri kullandı: “İsteklerimiz konusundaki en önemli talebimiz cumhurbaşkanının alevilerden özür dilemesidir. İşin akçeli kısmı Türkiye’de alevilerin mağduriyetini giderecek nitelikte olamaz. Biz halen yaşanmış olan katliamların hukuk önünde gereği gibi yarılanmadığı bir süreçteyiz. Davalı vekiller verdikleri yanıtta dolaylı bir kabulle cumhurbaşkanının kamuoyunu bilgilendirmek için bu cümleleri kurduğu söyleniyor. Gerçek dışı bir iddia kamuoyunun bilgilendirilmesi mi yoksa kamuoyunun haksız bir şekilde tahrik edilmesi midir? Cumhurbaşkanının belirli sorumlukları vardır. Bu sözler gerçek dışı ve iftiradır. Yeni saldırıları teşvik edici. Kişilik hakları konusu da ihlal edilmiştir. İhlal edenin kimliği ve uğrayanın kimlikleri önemlidir. Bu tutum bireylerin inançlarını siyasete alet etmektir. Alevi topluluğu AABF yıllardır mağdur olmuş insanlardan oluşuyor. Cumhurbaşkanı Avrupa’daki islamcı kurumlara verilen desteği alkışlarken, Alevilere verilen yardımı ayrıştırma malzemesi olarak kullanıyor. Cumhurbaşkanı her sözü kendine hakaret gerekçesiyle mahkemeleri kendi davalarıyla doldurdu. Bireylerin din inanç ve düşünce özgürlüklerini gözetmeli ve vatandaşlarının bu haklarını korumalıydı. Davamızın kabulünü talep ediyoruz” dedi.
BAŞKAN MAT: ERDOĞAN İBB OLDUĞU SÜREÇTEN BU YANA AABF’Yİ HEDEF ALMIŞTIR‘‘
Aleviler ve AABF adına, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoga‘a 50 bin TL’lik manevi tanzımat davası açan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, Ankara 45. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kürsünden gerçekleri haykırarak dava açmasının gerekçlerini bir bir dile getirdi. Başkan Mat, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Almanya devleti seküler bir devlettir. Hiçbir dinin ibadet yerinin giderlerini karşılamaz personel maaşını ödemez dini kurumlara para aktarmaz. Dini kurumlar üyeleri tarafından yönetilir. Almanya devleti sosyal bir devlettir. Ancak sosyal ve kültürel projeleri destekler. Bunu kamuoyuyla paylaşır. Hal böyleyken cumhurbaşkanı bir konuşmasında 30 milyon Euro aldığımızı söyledi. Bu bağlamda kurum olarak Alman Federal Parlamentosuna soru önergesi verdik. Bunun doğru olup olmadığını sorduk. Önergeye aldığımız cevabı kamuoyuyla paylaştık. Ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğru söylemediği belgelendi. AABF’nin mali denetiminde de bu gerçek ortaya çıktı.
Alevi kurumları teşvik fonlarından yararlandığında ajan diye nitelenirken İslami kurumlara 36 milyon Euro aktarıldı. Bu, devletin belgelerinde mevcut. 2014 ve 2017 yılları arasında ise İslami kurumlara 13 milyon 600 bin Euro para aktarılmıştır. Bunların hepsi Alman Meclisinin kayıtlarında var. Diyanet ise tek başına 4 milyon 910 bin euro almıştır. İslami kurumlar alırken iyi, Aleviler alınca ajan oluyor. Cumhurbaşkanının konuşmasından sonra Almanya ,Avrupa ve Türkiye’den birçok telefon aldık. Toplumumuzda ciddi bir tepki oluştuğunu gördük. Bu açıklamanın amacı özellikle cumhurbaşkanının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı olduğu süreçten bu yana AABF’yi hedef almıştır. Sadece ekonomik açıdan değil Almanya da Alevilerin aldıkları tüm anayasal haklara da suçlayıcı ötekileştirici bir dil kullanmıştır. Almanya da Aleviler haklarını alırken Türkiye’de hakların ihlal edilmesi bu şekliyle meşrulaştırılmak isteniyor.”dedi
ERDOĞAN’IN AVUKATLARI: SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ KONUŞMASINI HİÇBİR YERİNDE ALEVİ İNANCIN VE FEDERASYONU ZİKRETMEDİ‘‘
Duruşma boyunca AABF’nin avuktlarının ve davacı Mat’ın yaptıkları savunmaya müdahale Erdoğan’ın avukatları yaptıkları savunmada, Cumhurbaşkanı gibi Aleviliği tanımlamya yönelik sözler ettiler. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, Cumhurbaşkanını şu ifadeleri kullanarak svundular:
“Cevap dilekçeniz kavranmadı. Usule ilişkin itirazımız var. Sayın cumhurbaşkanımız konuşmasında yurt dışında ve özellikle Almanya’da Alevi inancını değiştiren ve adeta yeni bir din ihsası etmeye çalışan bir takım grupları söylemiştir. Konuşmasının hiçbir yerinde Alevilik inancını ve Federasyonu doğrudan zikretmedi. Kamuoyunu bilgilendirmek için bir kısım ülkelerin ülkemizdeki faaliyetlerine dikkat çekti. Erdoğan’ın açıklamalarında yurt dışında ve Almanya’da konuyla ilgili birçok dernek ve örgüt bulunmaktadır. Federasyonda internet sitesindeki bilgilerde 160 farklı dernek olduğu belirtiliyor. Davacılar Alevilik üzerinden herhangi bir ithamda bulunmadı. Sayın cumhurbaşkanımız Alevilerin taleplerine yönelik Alevi çalıştayları başta olmak üzere birçok çözüm önerisi sunmuştur. Cumhurbaşkanımızın açıklamaları suç teşkil etmediği için davanın usulden ve esastan reddedilmesini talep ediyoruz. Davacı tarafın beyanları Sayın cumhurbaşkanımızın görev dönemine, açıklama kapsamına ve bir bütün olarak konuya aykırılık teşkil ediyor”
AV. OYA AYDIN:ALEVİ İNANCINA MÜDAHALE SÖZ KONUSUDUR, AABF’Yİ HEDEF ALMIŞTIR”
AABF Genel Başkanı Mat’ın Avukat Oya Aydın, Erdoğan’ın avukatlarını savunmasından sonra söz aldı. Aydın, Cumhurbaşkanı’nın avukatlarının da Cumhurbaşkanı gibi Aleviliği tanımlamaya çalıştıklarını belirterek, Erdoğan’ın avukatlarının öne sürdükleri gerekçelere ilişkin şunları söyledi:
“Talebimiz maddi-manevi tazminat davası olduğu için karşı tarafın sosyal ve ekonomik durumu tespit edilmelidir. Alevilik inancına müdahale söz konusudur. Cumhurbaşkanı avukatları da aynı şeyleri söyleyerek, Alevilik inancına müdahale ederek bu inancın nasıl olması gerektiği söylenmiştir. Müvekkilim Almanya’da 160 kurumun çatı örgütü ve tek temsilcisidir. Hedef alındığı açıktır. Cumhurbaşkanının açıklamaları sonrasında tüm basın doğrudan müvekkilimi aramıştır. İsim zikredilmese bile müvekkilim hedef alındı” dedi.
Duruşmada ikinci kez söz alan AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, son söz olarak şunları söyledi: “Biz yasal bir kurumuz. Hiçbir İslami yapı bu yasal statüyü alamamıştır. Alevi çalıştaylarında ise Alevilerin hiçbir talebi kabul edilmemiştir. Bizim inancımız tanımlanamaz. Bu kabul edilemez” dedi.
NE OLMUŞTU?
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Erdoğan’ın 5 Aralık 2021’de Siirt’te yaptığı “Almanya’da özellikle Alevilikten öte Ali’siz Alevilikle adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve onlara ciddi para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro yıllık bunlara para destekleri de olmuştur” şeklindeki konuşması nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.
https://www.youtube.com/channel/UC7FG3ulZO22xQjbpFpmQZIg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir