Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Cemevlerine kayyum atayamazsınız!  Video

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen,  bugün TBMM Genel Kurulu‘nda AKP’nin Cemevlerine kayyım atama planına karşı önemli bir  konuşma yaptı.

Özen konuşmasında, AKP Genel Başkanı Erdoğan, Siirt başta olmak üzer birçok yerde yaptığı konuşmlarda, Avrupa Alevi hareketin ve özellikle de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu‘nu hedef aldığını, Alevilerin toplumsal  ve inançsal iradeleri olan kurumlara yönelik karalamalar yaptığına vurgu yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen konuşmasında,

Cumhurbaşkanı Erdoğan  yayınladığı karenemeyle kurulan‘Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kurulmasınada değindi  Bu kurum aracılığıyla Alevilerin Cemevlerine kayyum atancağını belirten Özen’in ‘‘Alevi Cemevlerine kayyum atayamazsınız!‘‘ başlıklı yazısı söyle:

Bu kanun teklifiyle getirilen rant esaslı kanun düzenlemeleri ekolojik kaygıları da beraberinde getirmektedir. Sanayileşme mevzusu tümüyle doğamızı ve canlıların yaşam alanlarını tahrip eden bir yerden ilerlemektedir. Bunlar hep rant hırsının, küresel kapitalizmin ve kontrolsüz sanayileşmenin bizlere yaşattığı sonuçlardır.

ÇED süreçleri titizlikle takip edilmeli ve işletilmelidir. Doğa katliamının önü açılmamalıdır. Biliyorsunuz, 15 Ekim’de bir patlama oldu, 41 işçimizi, emekçimizi kaybettik. İşçi ve emekçilerimizi saygıyla anıyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Burada Bakan açıklama yaptı ama açıklamada dikkat ederseniz şunu söyledi, dedi ki: “Tüm göstergeler normaldi.” Normal de bu patlama niye oldu? Yani bu nedir? Bu, bilimsel açıklama değil; bu, Cumhurbaşkanının söylediği “kader” “fıtrat” senaryosunu doğrulamak için yapılmış bir konuşmaydı. Oysaki tüm göstergeler gösteriyor ki böyle büyük bir katliamın bir nedeni, bilimsel bir açıklaması olmalı.

Burada bir araştırma komisyonu kuruldu; bu sevindirici ama hiçbir sorumlunun görevden alınmaması, gözaltına alınmaması, oradaki delillerin, bilgi ve belgelerin akıbetini sorgulanır duruma getirdi. Umarım bu komisyon sağlıklı bir araştırma yapar, belli sonuçlara ulaşır. Değerli milletvekilleri, AKP Genel Başkanı Erdoğan, Siirt’te, 5 Aralıkta yaptığı konuşmada, Avrupa’daki Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna iftira ve karalamalar yapmıştı; onlar tazminat davası açtı.

Dün mahkemesi vardı 45. Ağır Cezada. Mahkemede aynı tavrı, siyasetçilerin yaptığı tavrı avukatlarında da gördük. Fütursuzca, hadsizce bize Aleviliği tanımlamaya kalktılar. Ne yazık ki o binanın üzerinde adalet sarayı yazıyor adaletin kırıntısı olmayan bir yerdir. Hâkim ara vermeden “Karar” dedi, “Davanın reddine” Hemen tıkladı, iki sayfalık bir karar çıkardı. Dedik ki: Hâkim Bey önceden karar vermişsiniz siz, bu neyin nesi? O kadar böyle lakayt bir tavırla, “İstiyorsanız onu sileyim, tekrar yazayım.” diyor. Ya, böyle bir yargılama olabilir mi? Adaleti düşürdüğünüz hâle bakın.

Birde, Erdoğan geçtiğimiz hafta Kültür Bakanlığına bağlı Alevi-Bektaşi kültür ve cemevi başkanlığının kurulacağını açıkladı ve 11 görevli atayacak, O görevliler cemevlerini idare edecek. Bu kayyumun ta kendisidir. Ben grupta arkadaşlarla, milletvekilleriyle, her gruptan insanlarla konuşuyorum “Alevileri çok seviyoruz.” Kardeşim seviyorsanız gereğini yapın. Alevi inancının sistematiğini bilmiyorsunuz. Aleviler cem, ibadet yaparken dede de olsa, ana da olsa kim olursa olsun “rızalık” almadan o hizmeti yürütemez. O 11 kişi kimdir Alevilerin cemevlerini idare edecek? Bu kayyumun ta kendisidir. Aleviler bunu kabul etmeyecek. Alevileri sadaka kültürüyle biat ettiremezsiniz, sizin Alevilerinizi yaratamazsınız. Eğer Alevilere eşit yurttaşlık hakkı vermediğiniz sürece…

Bakın, biz Halkların Demokratik Partisi olarak “Aleviler eşit yurttaşlık istiyor.” diye bir broşür çıkardık, bu parti programımıza girdi; samimiyseniz sizler de parti programınıza koyun bunu, öyle “Alevileri seviyoruz, Aleviler iyidir.” demekle bu iş olmuyor.

Arkadaşlar, görüyoruz, AK Parti Genel Başkanı gidip cemevlerini ziyaret ediyor, cemevlerine yasal statü vermiyor, inanç merkezi olarak kabul etmiyor; bu iki yüzlülüktür, samimi olun. Samimi olun, inanç merkezi olarak görmediğiniz, yasal görmediğiniz yeri eğer gidip ziyaret ediyorsanız bu samimiyetsizliktir.

Ben buradan Cumhurbaşkanını ve tüm yetkilileri samimiyete davet ediyorum. Eğer Alevilere eşit yurttaşlık vermezseniz söylediklerinizin hepsi boştur. Aleviler sadaka istemiyor, anayasal güvence istiyor ve Aleviler devlete bağımlı, devletin sadakasıyla yaşayan bir toplum değil, her inancın kendi kendini finanse ettiği bir yapı istiyor; Diyanetin demokratikleşmesi, Sünni vatandaşlara bırakılmasını istiyor. Bu talebi unutmayın, onun için “Alevileri çok seviyoruz.” diye nutuk da atmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir