Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gözaltılara gazeteci örgütlerinden ortak tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve DİSK Basın İş Sendikası Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Urfa ve Van’da ev baskınlarında JINNEWS ve Mezopotamya çalışanı 11 gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
“Gazeteciliği suç olarak görmekten vazgeçmeyen iktidarın uzun süredir basın üzerinde sürdürdüğü baskının son örneği, seçime giderken 11 gazetecinin gözaltına alınması olmuştur.
JİNNEWS ve Mezopotamya Ajansı’nın İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Urfa ve Van’daki yazı işleri müdürü ve muhabirleri olmak üzere 11 kişi evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Meslektaşlarımızın gözaltına alınırken darp edildikleri ve ters kelepçe uygulandığı kamuoyuna yansımıştır.
Biz gazetecilik meslek örgütleri olarak seçime gidilirken meslektaşlarımıza yönelik bu operasyonları, yurttaşın haber alma ve gerçeği ulaşma hakkına yeni bir saldırı olarak görüyoruz. Gazetecilik suç değildir.
Seçime giderken gazetecilerin görev yapmasının önündeki engellerin kaldırılması, kamuoyunun şeffaf bir biçimde oluşabilmesi için gereklidir. Gözaltına alınan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Seçime gazetecileri gözaltına alarak gidilmemelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir