Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Fincancı tutuklandı başınız göğe erdi mi’ sorusuna AKP sıralarından ‘Erdi’ yanıtı

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “Fincancı tutuklandı. Başınız göğe erdi mi” sorusuna AKP’li milletvekili Oya Eronat, “Erdi” yanıtı verdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. TTB Başkanı Fincancı’nın tutuklanmasına bir tepki de Meclis Genel Kurulu’ndan geldi.

Fincancı’nın tutuklanması kararına karşı konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. AKP MHP cumhur zulüm ittifakına sormak isterim, başınız göğe erdi mi?” diye sordu.

Gergerlioğlu’nun bu sorusuna AKP sıralarından yanıt geldi. AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, “Erdi” ifadesini kullandı.

‘BU SÖZLER İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇERİSİNDEDİR’

AKP’li Eronat’ın bu ifadesinin ardından konuşmasına devam eden Gergerlioğlu, değerli bir insan hakları savunucusunun “medyatik bir şov sonucu” tutuklandığını söyledi:

“Bunu vicdan kaldırmaz arkadaşlar. Burada, aramızda birçok hukukçu var, bu sözler ifade özgürlüğü içindedir, bu çok nettir. Bir hekim, bir adli tıp uzmanı bu sözleri söylemiştir ve ifade özgürlüğü içindedir. Şimdi, niye tutukladınız? Yahu, hakkındaki medyatik infaz yapılırken yurt dışında olan bir hoca atlayıp Türkiye’ye geliyor, niye tutuklarsın yani tedbir nerede? Böyle bir şey de zaten görülmemiş fakat tutuklandı. Şimdi, bakın, AKP MHP ittifakına şunu söylüyorum: Yarın öbür gün insan hakları ihlaline uğrarsanız, işkenceye uğrarsanız Şebnem Hoca sizinle ilgili işkenceleri en objektif bir şekilde değerlendirecek bir akademisyendir, bir insan hakları savunucusudur.”

Gergerlioğlu’nun bu sözlerine karşılık AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Aman kalsın” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir