Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Abdulkadir Selvi, Erdoğan’la Esad ‘görüşmesine’ dair tarihi açıkladı

Yandaş yazar Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la 2023 seçimlerinden önce görüşebileceğini yazdı.Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la 2023 seçimlerinden önce görüşebileceğini yazdı.

Bu sözlerden birkaç gün sonra Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle el sıkıştı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Sisi adımından sonra Erdoğan’ın Esad’la 2023 seçimlerinden önce görüşebileceğini yazdı.

‘PUTİN’İN EV SAHİPLİĞİNDE’
“İki liderin görüşmesinin seçimlerden önce yapılabileceği belirtiliyor” diyen Selvi, görüşmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ev sahipliğinde düzenlenebileceğini bildirdi.

Selvi, görüşmelerin arkasında “Grand Strateji” adını verdiği bir konseptin olduğunu öne sürerek, “Grand Strateji’nin gereği olarak gri alanların yönetilmesi, kriz konularının ortadan kaldırılması ve sorunlu ilişkilerin düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

Selvi, şöyle devam etti:

“Evet, Erdoğan kendisi de açıkladığı gibi Esed’le görüşecek. Bunun için şartlar olgunlaştırılmaya çalışıyor. Peki bu nasıl olacak? Suudi Arabistan’la, Birleşik Arap Emirlikleri ile, Mısır’la nasıl olduysa öyle olacak. Çünkü bu konseptin dördüncü halkası Suriye deniliyor. Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkiler arka kapı diplomasisi ile olgunlaştırıldıktan sonra sıra devlet başkanlarının el sıkışmasına gelmişti.

(…) Bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır. Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Irak’la tarihten gelen çok güçlü bağları vardır ve bilinmektedir. Biz doğrudan ikili görüşmeleri başlatamazsak bozguncular aramızı iyice açacaklardır. Ülkemizin komşularıyla yapıcı, müspet, geliştirici ve samimi diyaloglar kurması aynı zamanda 2023’ün hedefleriyle de müzahirdir. (…)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir