Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında erkek şiddetine karşı yürüdü: İsyandayız! Video

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar tüm ülkede sokaklara çıktı.

İSTANBUL

Kadına yönelik her türlü şiddeti protesto etmek amacıyla bu yıl da 25 Kasım’da kadınlar sokakları, meydanları kuşattı. Taksim Tünel’den başlayıp Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kadınların eylemi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Ancak keyfi yasaklamaları dinlemeyerek saat 17.00’de şiddete karşı bir araya gelen binlerce kadın, Tünel’de polis barikatıyla karşılaştı. Barikatı aşmaya çalışan kadınlara polis sert biçimde saldırdı.

25 Kasım’da devlet şiddetiyle karşı karşıya gelen kadınlar dakikalarca bulundukları yeri terk etmediler, oturma eylemi yaptılar, mücadele ettiler. Uzun süren gerginliğin ardından kadınlar barikatı zorlayınca bu kez polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

Devletin şiddetine karşı kadınlar direndiler ve eylem saatinden bir saat sonra Odakule ve Mis Sokak’ta eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

 

 

ANKARA

Sakarya Caddesi’nde buluşan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “Şiddete karşı mücadelenin çok yönlü bir karakteri var; ama mücadeleye güç verecek şey dayanışmadır, bir arada olmaktır” denildi.

İZMİR

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen gece yürüyüşü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Sevinç Pastanesi önünden başladı. “Eşitlik özgürlük laiklik için ayaktayız” yazılı pankartın taşındığı eylemde kadınlar “Jin jiyan azadî”, “Özsavunma haktır yargılanamaz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “ Bijî berxwedana jinan” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Barış Anneleri, Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz da katıldı. Basın metninin Kürtçesini Emine Bozdağ, Türkçesini Aylin Aker okudu.

BURSA

Bursa’da kadınlar, Setbaşı’nda buluşarak Heykel’e doğru yürüdüler. Bursa Kadın Platformu adına Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksaka burada basın açıklamasını okudu. Aksaka “Biz kadınlar ataerkil kapitalizme ve yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı bir kez daha alanlardayız” dedi.

GEBZE

Sendikalı oldukları için işten atılan ve direnişlerinin 195. gününde olan Flormar işçileri de Gebze Kadın Platformu’nun çağrısıyla yapılan yürüyüşte yer aldı. “Flormar işçisi yalnız değildir” diyen kadınlar, “Yan yanayız, kol kolayız, krizinizde yanmayacağız” diyerek dayanışma gösterdiler.

HOPA

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde Hopa’da da kadınlar sokaklarda yürüdü. Kemalpaşa’dan Hopa’ya kadar araç konvoyu kurarak gelen kadınlar, Hopa parkı önünde şarkılar söyledikten sonra Hopa Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdiler. Burada basın açıklamasını okudular.

MALATYA

25 Kasım’da Malatya’da bir araya gelen kadınlar Malatya Emeksiz Meydanı’nda buluştular. Malatya Demokratik Kadın Platformu basın açıklamasını okudu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir