Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Adana’da Emek ve Özgürlük İttifakı halk buluşmasına çağrı yaptı

Adana’da halk toplantısı yapan Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, 11 Aralık’ta gerçekleştirecekleri halk buluşmasına çağrı yaptı.

Emek ve Özgürlük İttifakı, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Mahallesi’nde halk toplantısı yaptı. İttifak bileşenleri daha sonra mahallede broşür dağıtarak 11 Aralık’ta Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirecekleri halk buluşmasına çağrıda bulundu.

Emek ve Özgürlük İttifakı, 11 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “Şimdi Emek ve Özgürlük Zamanı” şiarıyla halk buluşması düzenleyecek. Buluşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Türkiye İşçi Partisi (TİP) MYK Üyesi Yunus Başaran ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem sözcüsü Barış Kayaoğlu da katılım yapacak.

“Emek ve özgürlük ittifakını desteklemek barışı, özgürlüğü, emeği desteklemektir”

Halk toplantısında konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi İl Başkanı Serkan Nar, iktidar koalisyonunun yarattığı enkazı Millet İttifakı’nın kaldıracağını beklemenin beyhude olduğunu dile getirdi. Millet ittifakının sessiz kalarak iktidarın savaş politikalarını destekleyen pozisyonda olduğunu dile getiren Nar, “Hem bu enkazı kaldıracak hem savaşa karşı demokrasiyi var edecek üçüncü bir yol var. O da Emek ve Özgürlük ittifakı. Emek ve Özgürlük ittifakını desteklemek aynı zamanda barışı demokrasiyi, özgürlüğü, emeği desteklemektir” dedi.

“Savaşa harcanan milyonlar halka harcanmalı”

Emek Partisi (EMEP) GYK üyesi Halil İmrek, “Bu dönem AKP’ye son vereceğimiz bir seçim olacak. Dünden beri 2023’ün bütçesi konuşuluyor. Bu bütçe faiz, enflasyon ve savaş bütçesi. Bu bütçe için 468 milyar lira savaşa, yani silah tekellerine, savaş lobilerine aktarıyorlar” diye belirtti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin “Güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar” sözlerine dikkat çekerek İmrek, bütçenin savaşa değil, işçilere, emekçilere, öğrencilere harcanması gerektiğini dile getirdi.

“İşyerinde cenazede birlikte olan halk iktidar için birleşebilir”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İl Sözcüsü Faruk Ulaş, köyde yağmurda yerde kalmasın diye ekinini birlikte kaldıran, aç çocuklar için dayanışma gösteren, cenazede acılarını paylaşanların, işyerlerinde yan yana çalışanların kendi çıkarları için neden bir araya gelemediğini sorarak şunları söyledi: “Madencilerimiz maden ocaklarında birbirleri için ölmüş, öğrencilerimiz coplanmış, okula hakları alınmış, işçilerimizi sendikalaştığı için işyerinden atılmış. Bu kadar baskı varken neden birleşmiyoruz? Her şeyi yönetiyoruz da iktidara gelmekten aciz miyiz? Hayır ama bir şeyimiz eksik. Birlikteliğimiz. İşte Emek ve Özgürlük İttifakı bunu getirecek.”

“İşçilerin, emekçilerin, kadınların, kürtlerin, sosyalistlerin yüzyılı”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, ilk yüzyılın inkar ve imha politikaları ile geçtiğini belirterek, “Cumhuriyetin bundan sonraki yüz yılı işçilerin, emekçilerin, kadınların, Kürtlerin, sosyalistlerin yüz yılı olacak. Çetelerin, yolsuzluk yapanların yüz yılı olmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir