Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İmamoğlu davasında tanıklar dinleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde iptaliyle ilgili yaptığı açıklamada YSK üyelerine hakaret ettiği iddia edildi. Ekrem İmamoğlu, birçok kez sözlerinin hedefinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu açıklasa da YSK üyelerine hakaretten 4 yıl 1 hapis ile yargılanıyor.

İmamoğlu’nun yargılandığı davanın bir önceki duruşmasında savcı, siyasi yasak istedi. Hakim ise sözlerin Soylu’ya yönelik olduğunu ifade etti. Bunun üzerine de İmamoğlu’nun avukatları hakimin sözlerinin tutanağa geçirilmesini sağladı.

İmamoğlu, dün katıldığı bir TV programında davayla ilgili olarak şunları söylemişti:

“Her şeye rağmen yarınki mahkemenin hakimine, savcısına karar vericilerine sonsuz güvenmek istiyorum. Temennim o. Her zaman söylüyorum. Allah’ım vicdan yoksunu, adalet yoksunu insanlardan bizi koru.!

Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, İçişleri Bakanı Soylu’nun tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Mahkeme Murat Ongun ve Necati Özkan’ın tanıklığını kabul etti.  Ongun, şunları söyledi: Bir toplantı esnasında çok sayıda gazeteci arkadaşımız sabah saatlerinde Soylu’nun yaptığı açıklamada İmamoğlu’na ‘ahmak’ dediğini hatırlattı. İmamoğlu’nun yanıt verip vermeyeceğini sordular. Ben de başkana sordum. O da ‘Bu çok yakışıksız bir ifade, yanıt verelim’ dedi.

Ben gazeteci arkadaşları arayıp davet ettim. Başkanımız da verdiği yanıtta “Ben lafa bakarım….” diye devam eden cümleyi kurmuştur. Ben kendisine “Acaba sayın bakana çok mu ağır konuştunuz” diye sordum. O da “Az bile konuştum” dedi. Seçimlerim iptal edildiği 6 Mayıs günü bile Ekrem İmamoğlu’ndan YSK üyeleri hakkında herhangi bir olumsuz söz duymadım. Bütün açıklamalar siyasi kişilere ilişkindir.

NECATİ ÖZKAN: SOYLU’NUN AĞLADIĞI BASINA YANSIDI

İmamoğlu’nun 2013’ten bu yana siyasi danışmanı ve kampanya yöneticisi olduğunu söyleyen Necati Özkan da Soylu’nun hedef aldığı Strasburg’daki toplantıyla ilgili bilgiler verdi.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye Cumhuriyeti hükumetinin talebiyle Türkiye’ye gelen yabancı heyet seçimleri gözlemlemiş ve rapor yazmıştır. Avrupa’daki bütün seçimlerden sonra Avrupa Parlamentosu benzeri bir mekanizma işletir. Seçimlerde görülen anormallikleri Avrupa Parlamentosundan bir heyet parlamentoya rapor eder.

Sadece Ekrem İmamoğlu değil Kocaeli, İzmir gibi çeşitli belediye başkanlarının da olduğu 14 kişilik bir heyet Strazburg’da hep birlikte raporu tartışmak üzere davet edilmişlerdir. O sabah erken gitmiştik, aynı akşam geri döndük. Beş gün sonra Ekrem Başkan ile Üsküdar’da toplantıdaydık. Soylu’nun yakışıksız ifadeler taşıyan o açıklamasından haberdar olduk.

İmamoğlu konuşmasında “Ben lafa bakarım” diye giriş yaparak eleştiriyi kendisine iade etti. Ertesi gün bütün gazetelerde başlıklar “Ekrem İmamoğlu Süleyman Soylu’ya cevap verdi” şeklindeydi. Basın böyle anladı, Ekrem bey böyle davrandı, bu dava nasıl oldu anlayamadık.

Ekrem Başkanın YSK üyelerine karşı hiç bir sözü olmadı. Seçim öncesi ve sonrasında ortalığı karıştırmak ile görevli gibi davranan bir içişleri bakanı ile karşı karşıyaydık maalesef. İkinci seçim zaferi sonrası da ağladığı yansıdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir