Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DAKB :Depremin; AKP-MHP zulüm rejimi tarafından istismar edildiğine tanıklık ettik

 

Demokratik Alevi Kadınlar Birliği ( DAKB) , Merkez üstü Maraşın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 6 Şubat depreminin  birinci yılı dolayısıyala yazılı bir açıklama yaptı. ”Basına ve Kamuoyuna” başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

”’Yaşam hakkı kutsaldır” ilkesinden hareketle başlar bütün söylemler. Bazen doĝal, bazen savaş, bazen bireysel yönelimler hayatımız boyunca bizlere, unutamayacaĝımız acılı anlar bırakır.

6 Şubat 2023 te merkez üstü Maraşın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri 7.7 ve 7.6 olmak üzere büyük bir deprem yaşandı. Bu deprem de 11 il , çok sayı da ilçe, köy ve yerleşim yerinin doĝal bir afet ile nasıl
yıkıldıĝını gördük.

6 Şubat 2023 depremin de yaşamını yitirmiş hakla buluşmuş her canın devirleri daim olsun. Hâlâ büyük kayıplarının acısını yaşıyan, yasını tutan, ağıdını yakanların da acısını paylaşıyoruz. Acılar paylaşılarak azalır, yaralar sarılarak iyleşir. Doğal felaketi siyasi politik bir felakete dönüştüren Akp-Mhp zülüm rejimine karşı; acılarımızı paylaşarak, yaralarımızı sararak, sevinçlerimizi, hayelerimizi paylaşacağımız yaşamı yeniden kurmaya devam ediyoruz.

Depremin; rantçı, cinsiyetçi, soykırımcı, dinci, inkarcı, yalancı ve vicdansız, insan değerlerini ayaklar altına alan Akp-Mhp zulüm rejimi tarafından istismar edildiğine tanıklık ettik. Devlet denen aygıt eksi 23 derecenin altında dondurucu soğuklara rağmen 3 gün sonrası felaket bölgesine ulaşıyor. Ancak arama kurtarma çalışmalarını yapmıyor. Başka ülkelerden gelen kurtarma ekiplerini ve yardımları engelliyor, el koymaktan utanmıyor. Hayat kurtarmak için en önemli iletişim aracı olan interneti keserek yaralılar da ölsün mesajı vermekten korkmuyor. Kızılay yardım eli yerine kan, çadır, gıda ve acil ihtiyaç malzemelerini satma cesaretini kendinde buluyor.

Bakanlar sokakta sesini yükseltenlere küfür ederek, susturmaya çalışarak, altında can çekişen insanların olduğu yıkımların önünde gülerek, biz mukdedirlere acılarınız işlemez mesajı vermekten behis görmüyor. Vatandaşın tepkisini,sesini bastırmanın en kolay yolu OHAL ilan ediyor. Özel savaş propagandası ile TV ekranlarında yardım adı altında yalan kampanyalarla halkın duygularını sömürüp par çalıyor.

Yapılacak seçim de ölülere nasıl oy kullandırabilirimin hesabını yapıyor. Depremde elde edilen yardımları DAIS çetelerine gönderme suçu işliyor. Bir kısmını da asker, polis kızılay görevlileri çalıyor. Kürdü, Aleviyi nasıl bir etnik temizlikle bitirebilirim planı yaparak sürgünün kapılarını açıyor. Sayamıyacağımız binlerce suç; doğal affetin yaralarını en kısa zamanda sarmakla görevli Akp-Mhp hükümeti yaraları kayıpları ve acıları çığ gibi büyütüyor.

*Kayıtlara 55 bin insan hayatını kaybetti diye yazıldı. Ama kimliĝi tespit edilemeyen ve sayıları bile bilinmeyen sahipsizler acele ile defnedildi. *1 milyon 805 binadan 653 bin bina hasarlı gösterildi. Bu veri sadece şehir ve ilçe merkezleri üzerinden hesaplandı. *2 milyon 200 bin insan yerleştiĝi evini topraĝını terk etti. Bu veri de sadece resmi kayıtlarda görülendir. Bu sayı daha fazladır. Deprem bölgesinde organize edilmiş 14 Mayıs 2023 Seçim sonuçları üzerinden de halkın iradesi manüpüle edildi.

Hakikatten ayrılmadan yol süren Canlar; 6 Şubat ve 20 Şubat ta yaşanan Deprem bir doĝal afet olsa da deprem sonrası yaşananlar, Siyasi iktidar ve yerel yönetimleri, rantçı sermaye çeteleri, din taciri tarikat gurupları, ordusu, polisi el birliği ile doğal afeti; yaşamsal, ekolojik, siyasal, toplumsal, kültürel, inançsal bir kıyıma, yıkıma, affete dönüştürdüler. 1999 Düzce depremi 2011 Van depremi, İzmir, Elazığ depremlerinde maddi, manevi işlenen hukuki suçların üstü örtüldüğü için 6 Şubat 2023 depremin de her türlü suçu işlemeyi, kötülük yapmayı kendinde hak gördüler. Bu suçların hesabını sormaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Kaybolan, her türlü istismara açık biçimde tarikat, cemaat yurtlarına teslim edilen binlerce çocuğun akibetini sormak, deprem bölgesinde yaygınlaştırılmak istenen uyuşturucu, fuhuş şebekelerine karşı durmak toplumsal olarak ahlaki vicdani sorumluluğumuzdur. Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen deprem bölgesi halkı hâlâ bütün maddi manevi mağduriyet ve kayıpları ile baş
başa kalmaktadır.

Depremin ilk saatlerinden itibaren Dünyanın her yerinden insanların dostluk, kardeşlik, yoldaşlık, Can Cana dayanışma çabası, deprem mağdurlarının acılarını bir nebze olsun azaltmaya yardımcı oldu. Yardımlaşma, dayanışma zayıf da olsa yaşamı yeniden örgütlemeye de devam ediyor. Rêya Haq Alevi inancını taşıyan her can, her Dergah, köy dernekleri ve halk insiyatifleri bir yıl önce ortaya koydukları dayanışmaruhunu bu süreçte de sürdürebilmeliyiz.

Biz DAKB üyeleri olarak sorumluluklarımızın ve yükümüzün aĝırlıĝının farkındayız. Bu nedenle yönümüzü ,yüreĝimizi ve dayanışmacı elimizi ülkemizden, köyümüzden, topraĝımızdan çekmiyeceĝimizin sözünü  veriyoruz. Avrupadan topraklarımıza köprüler kurarak kaybettirilmek, unutturulmak isteneni koruyup büyütmenin ve sahiplenmenin sorumluluğunu taşıyoruz. Kadınlar ve gençler aracılıĝıyla yaşam hakkının kutsallıĝına sahip çıkacaĝımızı belirtiyoruz. Devleti yönetme adına suç işleyenlerden adalet, körülük yapanlardan iyilik, hırsızlık yapanlardan cömertlik, zalim olandan şefkat beklemeden Alevi inancının ikrarı ve sevgisi, dayanışmacı ruhu ile acılarımızı azaltmak, yaralarımızı sarmak, mağduriyetlerimizi gidermek, kayıp çocuklarımıza sahip çıkmak,
kadınların engellierin, hastaların, çocukların mağduriyetlerini gidermek, doğduğumuz, büyüdüğümüz ve öldüğümüz topraklarımızı terk etmemek için, Alevisi, Arabı, Türkmeni ile toplumsal dayanışmamızı büyüterek her türlü kötülükten kurtulma mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz.
Xızır ayının bu kutsal günlerinde; Xızır darda ve zorda olanları korusun.
Aşk ı Muhabetlerimizle.”
Demokratik Alevi Kadınlar Birliği

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir