Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Beştaş: Kadın özgürlüğünü esas alıyoruz

DEM Parti İBB Eşbaşkan adayı Beştaş, Gazi Mahallesinde kadınlarla buluştu. DEM Parti’nin en önemli farkının kadın özgürlüğünü esas alması olduğunu söyleyen Beştaş, partilerinin yüzde 50 oranda kadın aday gösterdiğini, diğer partilerde bu oranın yüzde 4-5 olduğunu vurguladı. Gazi Mahallesinin direnişin kalesi olduğunu kaydeden Beştaş, “Direne direne kazanacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Meral Danış Beştaş, Gazi Mahallesinde kadınlarla bir araya geldi. Sultangazi İlçesi binasında buluşmada, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana jinan” sloganlarıyla karşılanan Beştaş, burada bir araya gelen kadınlara seslendi.

‘DİĞER PARTİLERDEN FARKIMIZ KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMAMIZ’
DEM Parti’nin diğer partilerden en önemli farkının kadın özgürlüğünü esas alması olduğunu vurgulayan Beştaş, “Kadın özgürlükçü paradigmamız, kadının iradesinin, yönetimdeki rolünün ve kadın özgürlüğü olmadan toplumun özgürleşemeyeceğine dair iddiamız ve mücadelemizdir. Ne diyoruz kadınlar özgür olmadan toplumlar asla özgür olamaz” dedi.

DEM PARTİDE YÜZDE 50 KADIN ADAY FARKI
DEM Parti dışındaki partilerin kadın temsiliyetini, kadınların taleplerini yok saydığına işaret eden Beştaş, “Büyük büyük laflar eden partilere bakıyoruz kadınlar neredeyse yok. Neredeyse kadının sözü, sesi, varlığı, iddiası yok. Sadece erkek bir yönetim, erkek bir dil, erkek bir iddia ile karşı karşıyayız. Dün bir kez daha oranlara baktım, hiçbir partide kadın belediye başkanı ve meclis üyesi adayları yüzde 10’u geçmiyor. Yüzde 4-5, en fazla yüzde 8. Bizim yüzde 50 kadın temsilimiz var” diye konuştu.

Beştaş’ın konuşmasına kadınlar “Jin, jiyan, azadî” sloganını atarak yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir