Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DEM Parti Kadın Meclisi’nden yargı paketine tepki

9’uncu yargı paketine ilişkin açıklama yapan DEM Parti Kadın Meclisi, ‘Kadınların kazanılmış haklarını gasp etmenize izin vermeyeceğiz’ dedi

9’uncu yargı paketine ilişkin açıklama yapan DEM Parti Kadın Meclisi, ‘Kadın örgütleriyle ortaklaşarak yapılmayan hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Kadınların kazanılmış haklarını gasp etmenize izin vermeyeceğiz’ dedi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi 9’uncu yargı paketine ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Her fırsatta kadınların kazanılmış haklarına saldıran erkek egemen iktidar 9. Yargı paketiyle yeni bir hak gaspının peşindedir” denildi.

‘Kadın haklarını hedef alan torba yasa’

Torba yasaya konulan maddelerin kadınların haklarını hedef aldığının belirtildiği açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilen, kadınların nafaka hakkına göz diken iktidar bu kez de kadınların mücadelesi sonucu elde edilen ‘evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanma hakkını’ gasp etmek istemektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede etkin bir öneme sahip olan 6284, torba yasa içerisine konulan maddeler ile parça parça hedef alınmaktadır. Yargı paketi taslağı ilgili komisyon üyeleriyle, kadın örgütleriyle ortaklaşmadan hazırlanmıştır. Komisyonda görüşülmeden kamuoyuna yansıyan taslakta yer alan düzenlemeler bunun en açık göstergesidir. Kadın katliamlarının faillerine karşı cezasızlık politikalarıyla anılan Adalet Bakanlığı eliyle hazırlanan ve kamuoyuna yansıyan bu taslağa kadınlar adına itiraz ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kadınların soyadı mücadelesi

Kadınların evlendikten sonra kendi soyadını kullanma hakkını gasp etmeye yönelik hazırlanan bu taslağın kadını erkeğe bağımlı hale getirmek isteyen politikaların devamı olduğu vurgulanan açıklamada “Toplumun öznesi olan kadınları erkekler üzerinden tanımlayarak kadını yok sayma siyasetin de ısrardır” denildi.

Kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanma hakkı büyük bir mücadele ile elde edildiği vurgulanan açıklamada, AYM Kararlarına rağmen düzenlemeye gidilmesini kadın düşmanı politikaların devamı olduğu vurgulanarak “Kadını aile içerisinde tanımlayarak evlere hapsetmektir” diye belirtildi.

‘Erkek egemen politikalar çocuklarda travma yaratıyor’

Hazırlanan taslağın Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin dayattığı rolleri ve kadınları yaşamın her alanında yaşadığı eşitsizliği pekiştirmek için hazırlandığının altı çizilen açıklamada, “Ebeveynlerin farklı soyadlarının olması ‘çocuğun psikolojisini bozacağı, travmaya yol açacağı’ gerekçesi bu samimiyetsizliği açıkça ortaya koymaktadır. Bu ülkede anne babanın farklı soyadlarını taşıması çocuğa travma yaratmıyor. Çocukların yaşam hakkını gasp eden erkek egemen politikalardır çocuklara travma yaratan. Çocuk istismarlarındaki, çocuk işsizliğindeki artıştır çocuklara travma yaratan” sözleri yer aldı.

6284 sayılı yasa

6284 sayılı yasada yapılmak istenen düzenlemelere dikkat çekilen açıklamada, “Yapılmak istenen düzenleme kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için verilecek tedbir kararlarına itiraz yolu açılmaktadır. 6284 sayılı yasanın 34. Maddesinde yer alan ‘tedbir kararlarına’ olan ibareyi ‘kararlarına’ şeklinde geniş bir yorum yapması, Danıştay kararına aykırıdır. Danıştay 6284 sayılı Kanuna İlişkin Uygulama Yönetmeliği’nde yer alan zorlama hapsine itiraz düzenlemesini, 6284 sayılı Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmiştir. Ancak 9. Yargı Paketi bu iptal kararına aykırı bir şekilde düzenleme yaparak Kanun’u Yönetmelik’e uydurma çabasına girerek zorlama hapsine itiraz usulünü getirmektedir. Kadına yönelik şiddete dönük tedbir almak yerine, bu ibareyi kaldırmak şiddete yönelik tedbir almamak demektir” ifadelerine yer verildi.

Bugün binlerce kadın hakkında tedbir kararı olmasına rağmen katledilirken bu ibareyi kaldırmak cezasızlık politikalarının önünü açacağı kaydedilen açıklamada, “Fail kadına karşı işlediği suçtan bir kez denetimli serbestlik hakkına sahipken, bu düzenleme ile her defasında bu haktan faydalanabileceğinin önünü açan bir düzenleme kadın düşmanlığının göstergesidir. 6284’ü uygulamak yerine her fırsatta hedef alan iktidara kadın örgütlülüğümüzle cevap vereceğiz” denildi.

‘Kazanılmış haklarımızı gasp etmenize izin vermeyeceğiz’

“Savaş ve şiddet politikaları ile toplumda yarattığı travmayı iyileştirmek yerine torba yasalarla erkek egemen politikalarını hayata geçirmeye çalışan iktidarı uyarıyoruz” denilen açıklama şöyle sonlandı:

“Kadınlarla, kadın örgütleriyle ortaklaşarak yapılmayan hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Medeni Kanun gibi önemli bir konunun torba yasa içerisinde sunulmasına, kadınların kazanılmış haklarını paket yasalarla gasp etmenize izin vermeyeceğiz. Kadınları baba, eş, koca, aile üzerinden tanımlayarak hazırlanan bu paketi taslağına kadınlar adına itiraz ediyoruz. Kimsenin eşi, kızı değiliz bu toplumun, yaşamın özneleriyiz diyerek itirazımızı büyütüyoruz. 9. Yargı Paketi taslağına dair ilgili bakanlık derhal açıklama yapmalıdır. İlgili komisyonda henüz görüşülmeden kamuoyuna yansıyan bu taslakta yer alan düzenlemelerin gerçekliğine dair kadınlara, kamuoyuna bilgi vermelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir