Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AAGB’den Çorum Katliamı açıklaması: ”Çorum katliamını unutmadık, unutmayacağız!”

Avrupa Alevi Gençler Birliği ( AAGB), Çorum Katliamı’na ilişkin yazlı açıklama yaptı.
“12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesinde, azınlıklara yönelik bir sürü katliam, şiddet ve vahşet uygulandı” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: ” Amaç Türkiye Cumhuriyeti’nde darbe yapma koşullarını oluşturmak ve bu bahane oluşturulurken de ülkede yaşayan azınlıkları bertaraf etmekti. Maraş katliamında olduğu gibi Çorum’da da ABD bağlantıları, NATO’nun hemen her ülkede kurduğu gladyo örgütlenmesi ve bu iki odağın sadık uşaklığını yapan MHP-Ülkü ocakları katliamı ortaklaşa yürütmüştür. Ülkücü ve şeriatçı güruhun organize saldırıları bu sefer Çorum’da boy göstermiştir”
Madımak katliamında yapıldığı gibi yine cami hoparlörlerinden cihad çağrıları yapılmış ve Alevi toplumu hedef gösterilmiştir. Maraş yörük Selim Mahallesi’nde insanlarımızı(Ali Traş-14) kazanda kaynatan bu anlayış, bu sefer Çorum Alibaba Mahallesi’nde Veli Solmaz Dede’yi fırında yakarak tarihte görülmemiş bir caniliğe imza atmıştır.
Biz, bize yapılanı unutmuyoruz. Ve asla da unutmayacağız. Katledilen canlarmızın anısını yaşatmak boynumuzun borcudur. Ülkemizden binlerce kilometre uzakta da olsak, o topraklarda doğmamış da olsak; yaşananları kalbimizde hissediyoruz.
Avrupa’da doğup büyüyen gençler olarak, toplumumuzun huzuru ve refahı için çok çalışmamız ve birlikte ileriye doğru adımlar atmamız gerektiğinin farkındayız. Bizler, bu ve buna benzer katliamları hesabını sorabileceğimiz mecralara sahibiz. Gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) ve gerekse de Avrupa Parlementosu(AP) üzerinden katliâmın gün yüzüne çıkarılması, sorumluların yargılanması ve devletin özür dilemesi için elimizdeki imkanları kullanmalıyız. Tabi bunun için AP’de güçlü bir Alevi dostluk grubu, kendi adaylarımızla katıldığımız bir Avrupa Parlementosu seçimi ve iyi bir diaspora/diplomasi faaliyeti gerekmektedir. 9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek olan Avrupa parlamentosu seçimlerine hazırlanamadık. Ancak bir sonraki seçime(2029) bugünden başlayıp, Uzun soluklu ve disiplinli bir çalışma oturtabilirsek Aleviler için tarihsel bir kazanım elde ederiz. Hepinizi şimdiden buna hazırlanmaya, AAGB ve ülke gençlik birliklerimizin diplomasi komisyonlarında çalışmaya davet ediyoruz.
Çorum katliamını unutmadık, unutmayacağız!”

Avrupa Alevi Gençler Birliği – YK
Mayıs 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir