Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“Kayyıma geçit yok, irademize sahip çıkıyoruz”

Hakkari’de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı belediyeye kayyım atanması ve belediye eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması Şişhane Meydanı’nda İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

“Belediyeler Bizimdir, Gasba İzin Vermeyeceğiz”, “Kayyıma Geçit Yok, İrademize Sahip Çıkıyoruz” pankartları açılan eyleme, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve milletvekilleri, Partizan ve çok sayıda siyasi örgüt temsilcisi katıldı.

HATİMOĞULLARI: İRADEMİZİN GASBEDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP’nin DEM Parti’nin belediyelerine kayyım atarak siyasi bir darbe gerçekleştirdiğini söyledi. Kobanê kumpas davasının bir başka darbe olduğunu hatırlatan Hatimoğulları, “Uydurmuş oldukları bir sahte iddianameyle belediye eş başkanımız hakkında dava açtılar” dedi.

“Masumiyet karinesi gereği bir kişi hakkında karar oluşana dek belediyeye kayyım atanamaz. Ama onların derdi kayyım atamak olduğu için arkadaşımız gözaltına alındığı zaman Hakkari Valisi kayyım olarak atanıyor” diyen Hatimoğulları, iradelerinin gasbedilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

‘KÜRDİSTAN BELEDİYELERİNİ RANT ALANINA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR’

Kayyım atamalarına rağmen halkın Erdoğan’a biat etmediğini ifade eden Hatimoğulları, “Burada olan bütün devrimci demokratik kurumlarla beraber faşizme karşı omuz omuza diyoruz” dedi. Kayyumun AKP için bir sermaye alanı olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Kürdistan’daki belediyeleri, Hakkari’deki belediyeyi rant alanına çevirmek istiyorlar. Borçsuzken kayyım atadıkları Hakkari Belediyesinin şu anki borcu 315 milyon. Bununla hiçbir hizmet yapılmamış değerli Türkiye halkları. Bunu kayyım atadıkları vali yapmış. AKP’nin yandaşı 2-3 aileye parayı paylaştırmak üzere, kendi yandaşlarına peşkeş çekmek üzere kayyım atıyorlar. O nedenle bütün Türkiye halkları bilsin ki onların isnat ettiği hiçbir gerekçe doğru değildir.”

‘AKP, MHP DARBECİDİR’

İktidarın faşist, otoriter rejimde ısrarcı olduğunu dile getiren Hatimoğulları, “Bütün halklar olarak, bütün demokratik güçler olarak bu kayyım darbesine karşıyız. Bu darbenin 12 Eylül askeri cunta rejiminden farkı yoktur. AKP darbecidir. MHP darbecidir. Saray darbecidir. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu darbe karşısında demokratik haklarımızı ve mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Birlikte dayanışarak kazanacağız, faşizme karşı mücadele ederek kazanacağız” dedi.

SOYBİL: KÜRT HALKI VE DOSTLARI BİR ADIM GERİ GİTMEYECEK

Kaldıraç Hareketi temsilcisi Kutay Soybil, iradelerine sahip çıkmak için sokağa çıkan herkesi selamlayarak sözlerine başladı. Bu kayyum atanmasının ilk kez yaşanmadığına dikkat çeken Soybil, “İçeride ve dışarıda savaş konseptinin yükseltilerek Kürt halkına uygulanmasının tekrarını yaşıyoruz” dedi.

31 Mart’ta Kürt halkının iradesine nasıl sahip çıktığını her yeri mora boyayarak iktidara gösterdiğini ifade eden Soybil, “Yönetenler ne zaman güçsüzleşse Kürt halkına, işçi ve emekçilere saldırmaya başlıyor. Bugün güneyde savaş planlarını derinleştirmeye çalışanlar, Rojava’da seçim yapmak üzere olan Kürt halkının üstüne bomba yağdırma planları yapanlar, Hakkari halkının iradesine de el koymaya çalışıyor” dedi.

Bütün bunların nafile bir çaba olduğunu söyleyen Soybil, şöyle devam etti: “Bu halk onlarca siyasetçisini rehin verdi, baş eğdirebildiniz mi? Gerekirse cezaevlerinden tabutumuz çıkacak ama dik çıkacak dediler. Bu halkın önderlerini tecrit altında tutuyorsunuz, baş eğdirebildiniz mi? Bu halkın özgürlük mücadelesi çok yöneten eskitti, bir adım geri gitmedi. Kürt halkı ve dostları bugün de sokakta, bir adım gitmeyecek. Kayyumlar gidecek, biz kalacağız ve kazanacağız.”

Çok sayıda siyasi parti temsilcisi de söz alarak kayyım darbesine karşı olduklarının altını çizdi.

Eylem boyunca, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak”, “Biji Berxwedana Colemerg” sloganları atıldı.

Eylemin ardından sloganlarla İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen kitle polis tarafından ablukaya alınırken, çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir