Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: KAYYUM’U REDDEDİYOR! HAKKARİ HALKININ TEMSİLCİLERİNİN YANINDAYIZ!

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın dün sabah saatlerinde Van’da gözaltına alındı.  Aynı gün Belediyeye polis baskın düzenlerken, İçişleri Bakanlığı Akış yerine kayyum atandığını açıkladı. Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına toplumun her kesiminden tepki yağıyor. Bir tepkide Alevilerin bağ eğmeyen kurumu PSAKD’dan geldi.  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Genel Merkezi  yazılı  bir açıklama yaparak Hakkari Belediyesi’ne Kayyum atamasına sert tepki gösterdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Genel Merkezi tarafından  ” Kayyum’u reddediyor! Hakkari halkının temsilcilerinin yanındayız” başlıkılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

”31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile Hakkari Belediye Başkanlığı seçimini DEM Partili Mehmet Sıddık AKIŞ kazanmış ve mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

03.06.2024 günü Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma gerekçe gösterilerek Van ilinde gözaltına alınmış ve aynı saatlerde Hakkari Belediye Başkanlığı Hizmet Binası kolluk tarafından ablukaya alınmıştır.

Bu gelişmeler yaşanırken İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile derdest yargılamalar ve yapılan gözaltı işlemini gerekçe göstererek Hakkari Belediyesi Başkanlığı’na Hakkari Valisi kayyum olarak atandığını kamuoyuna duyurmuştur.

Anayasa’nın 38. Maddesi kapsamında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmamasına rağmen alınan kayyum atama kararı ile masumiyet ilkesi ihlal edilmiştir.

Son süreçte ülkemizde en çok gereksinim duyulan husus, demokrasi, laiklik ve hukuk devleti ilkesinin tecelli etmesidir. Gerçek anlamda bir demokrasi ise eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür.

Kayyum atama kararıyla, demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına müdahale edilmiş, belediyelerin “seçilmiş bir belediye yönetimi ve belediye meclisi” tarafından yönetilmesi ilkesi” askıya alınmıştır. Geçmiş dönemlerde de Hdp’li belediyelere yapılan hukuksuz kayyım uygulamaları farklı bir sonuç doğurmamış ve halk iradesi her seçim dönemi daha güçlü bir şekilde tecelli etmiştir.

Biz Alevi kurumları olarak her daim mazlumun yanında ve zaliminin karşısındayız. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Demokrasinin olmazsa olmaz şartı seçmen iradesini tanımaktır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, herkesin görevidir. Siyasi iktidarı kayyum atamalarından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz. Alevi kurumları olarak kayyum uygulamasının karşısında olduğumuzu ve Hakkari halkı ile dayanışma içerisinde olduğumuzu buradan belirtmek istiyoruz.”

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir